მართლმადიდებელმა ჟურნალისტებმა მსა-ს ხელისუფლების მხრიდან დევნის გამო მიმართეს
მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა წერილით მიმართა მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეას, რომელშიც მოუწოდა ორგანიზაციას დაიცვას ხელისუფლების მიერ დევნილი უკრაინელი ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების უფლებები.
ვაქვეყნებთ მიმართვის ტექსტს სრულად:
„პატივცემულო მსა-ის გენერალურო მდივანო, ბატონო მაქსიმოს ჩარაკოპულოს.
მსა-ის ძვირფასო პრეზიდენტო, ბატონო ევგენი ჩიკვინ.
მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის ძვირფასო წევრებო.
ჩვენ, მართლმადიდებელი ჟურნალისტები უკრაინიდან, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (შემდგომში უმე) მორწმუნეები, მოგმართავთ ჩვენი კოლეგებისა და ქრისტეს ძმების, ჟურნალისტებისა და მღვდლების სახელით, რომლებსაც დევნიან უკრაინაში ლეგიტიმური პროფესიული და საზოგადოებრივი საქმიანობისთვის და ორ თვეზე მეტია პატიმრობაში იმყოფებიან უუს-ს მიერ წაყენებული ბრალდებით.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ უკვე ორი თვეა, სამი ჟურნალისტი და ერთი მღვდელი ბრალდებულის გარეშე სხედან წინასწარი დაკავების იზოლატორში, თითქოს მკვლელები ან სხვა საშიში დამნაშავეები იყვნენ. ისინი ციხეში მხოლოდ თავიანთი პუბლიკაციებისა და განცხადებებისთვის ჩასვეს.
სამწუხაროდ, უკრაინაში, ევროპული არჩევანისა და დღევანდელი ხელისუფლების მიერ გამიზნული დემოკრატიული კურსის შესახებ ყველა განცხადების საწინააღმდეგოდ, მიმდინარეობს რეპრესიებისა და დისკრიმინაციის ღია კამპანია უმე-ისა და მისი მორწმუნეების მიმართ. საკმარისია ითქვას, რომ უკრაინის პარლამენტი მეორე მოსმენისთვის ემზადება წარმოუდგენელი კანონპროექტისთვის, რომელიც აკრძალავს და ლიკვიდაციას უწევს უმე-ის ყველა თემს. აკრძალონ მთელი ეკლესია. ის უკვე მიღებულია პირველი მოსმენით.
ჩვენს ჟურნალისტებთან ერთად დევნილი ეპისკოპოსები, მღვდლები და ბერები ატარებენ აღმსარებელთა ჯვარს.
უმე-ის სამი მმართველი ეპისკოპოსი უკვე იმყოფება შინაპატიმრობაში უუს-ს საეჭვო ბრალდებით - ჩერკასის მიტროპოლიტები ფეოდოსი, ტულჩინის იონათანი, ზაპოროჟიეს ლუკა. და ასევე ორი მსოფლიოში ცნობილი უდიდესი მონასტრის გამგებლები: მიტროპოლიტი პაველი და მიტროპოლიტი არსენი. უფრო მეტიც, ეპისკოპოსი არსენი 24 აპრილიდან ციხეშია ქადაგებისთვის, აგერ უკვე 7 თვეა, მიმდინარეობს სასამართლო პროცესი ბანჩენის მიტროპოლიტ ლონგინოზისა და უმე-ის რამდენიმე სხვა მღვდლის წინააღმდეგ.
როგორც ყველამ იცის, 2022 წლის 24 თებერვალს რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდანვე, უმე, მისი წინამძღვრის, მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის პირით, მოწმობდა უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი ერთგულებას. მისმა უნეტარესმა რუსეთის შემოჭრას „კაენის ცოდვა“ უწოდა, რუსეთის ხელისუფლებას ომის შეწყვეტისკენ მოუწოდა და თავის მორწმუნეები უკრაინის დასაცავად დალოცა.
ეს პოზიცია, ისევე როგორც საჯარო უთანხმოება პატრიარქ კირილის სამხედრო ხაზთან, არაერთხელ იყო დაფიქსირებული უმე-ის წმინდა სინოდის გადაწყვეტილებებში.
2022 წლის მაისში, უმე-მა და მანამდე ავტონომიურმა და დამოუკიდებელმა მმართველობამ, ფეოფანიაში (კიევი) სრულიად უკრაინის ადგილობრივი საბჭოს გადაწყვეტილებით, შეწყვიტა ნებისმიერი ადმინისტრაციული კავშირი და კომუნიკაცია რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან. ასობით ათასი ჩვენი მორწმუნე ფრონტზეა და იცავს უკრაინის მიწას.
თუმცა, ამის საპირისპიროდ, 2022 წლის შემოდგომიდან უკრაინის ხელისუფლებამ მოაწყო და აწარმოებს დისკრიმინაციის, შევიწროების, ჩხრეკის, დევნისა და უმე-ის აკრძალვის მცდელობას. უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევა ფართოდ გავრცელდა, უკრაინის უდიდესი მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმართ სიძულვილი მდინარესავით მიედინება მედიაში.
ყველა ეს მოვლენა ობიექტურად აისახა მჟკ-ს ჟურნალისტების პუბლიკაციებში. მათ გულახდილად აღწერეს ეკლესიების ძალისმიერი ჩამორთმევის აშკარა ფაქტები, როდესაც სალოცავებს ანადგურებდნენ ბულდოზერები, ხოლო მორწმუნეებს სცემდნენ ნიღბიანი ბოევიკები. ამის გადამოწმება მარტივად შეგიძლიათ საიტზე შესვლით და მათი მასალების წაკითხვით.
მაგრამ მჟკ-ის სარედაქციო საბჭო თავის მასალებში არა მხოლოდ აღწერდა უმე-ის დევნას, არამედ გმობდა რუსულ აგრესიას და შევიდა პოლემიკაში რუსულ პროპაგანდასთან ეკლესიის საკითხებთან დაკავშირებით. რედაქტორებმა გაიზიარეს ფეოფანიის საბჭოს გადაწყვეტილება და მათი წინამძღვრის პოზიცია. ხოლო ჟურნალისტებმა, რომლებსაც ახლა „სამშობლოს ღალატისთვის“ ასამართლებენ, გამოაქვეყნეს მასალები, რომელიც აკრიტიკებს პატრიარქ კირილისა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ზოგიერთი პოპულარული ფიგურის ომის მომხრე და არაქრისტიანულ განცხადებებს.
უნდა აღინიშნოს, რომ მსოფლიო არ რჩება გულგრილი და ბრმა უმე-ის და მისი ერთგული მრევლის დევნის მიმართ. ამგვარად, მთავარმა საზოგადო მოღვაწეებმა და ამერიკელმა პოლიტიკოსებმა არაერთხელ გააკრიტიკეს უკრაინის ხელისუფლება მათი არადემოკრატიული და კონტრპროდუქტიული პოლიტიკისთვის უმე-ის მიმართ და საზოგადოების ყურადღება მიიპყრო ეკლესიის წინააღმდეგ სამარცხვინო რეპრესიებზე.
მათ შორის არიან ამერიკელი სენატორი ოჰაიოდან რესპუბლიკელი ჯეიმს დევიდ ვენსი, კენტუკის სენატორი პოლ რენდი, წარმომადგენელთა პალატის წევრები ფლორიდადან მეტ გეტცი და ჯორჯიიდან მარჯორი ტეილორ გრინი, ახალგაზრდა რესპუბლიკელების ეროვნული ფედერაციის თანათავმჯდომარე კეტრინ უაიტფორდი.
ანგლიკანური ეკლესიის სინოდმა თავის მოხსენებაში ასევე აღნიშნა უკრაინაში რელიგიურ თავისუფლებასთან დაკავშირებული პრობლემები და უმე-ის დევნის ფაქტები. ამაზე საუბრობენ ევროპელი თეოლოგები და რელიგიური ლიდერები მთელ მსოფლიოში.
ვითხოვთ და ველით, რომ მართლმადიდებელი პარლამენტარები და მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო კრება, როგორც მართლმადიდებელი პოლიტიკოსების ყველაზე ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციაა, ასევე აიმაღლებენ ხმას მართლმადიდებელი უკრაინელების უფლებების დასაცავად!
ჩვენს ჟურნალისტებს და მღვდელს ბრალად ედებათ სამშობლოს ღალატი, დანაშაულებრივი ჯგუფის შექმნა, სიძულვილის გაღვივება და სხვა დანაშაულები მათი კანონიერი, ღია საჯარო საქმიანობისთვის.
მათი სახელებია ვალერი სტუპნიცკი, ანდრეი ოვჩარენკო და ვლადიმირ ბობეჩკო, ისინი არიან უკრაინის წამყვანი მართლმადიდებლური საინფორმაციო და ანალიტიკური გამოცემის „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის“ (მჟკ) ჟურნალისტები, რომლებიც მუშაობენ ექვს ენაზე, მათ შორის ბერძნულ, რუმინულ და ქართულ ენაზე და მართლმადიდებლურ სამყაროში კარგად არიან ცნობილი. მათთან ერთად დააკავეს დეკანოზი სერგი ჩერტილინიც, უმე-ს მღვდელი და უფლებადამცველი.
ჩვენ ვხედავთ ღია თავდასხმას უკრაინაში ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებზე, რომელიც გაჩაღებულ იქნა უმე-ის მორწმუნეების წინააღმდეგ, მაგრამ ემუქრება ქვეყნის თითოეულ მოქალაქეს. რელიგიის თავისუფლება, სინდისის თავისუფლება და ახლა სიტყვის თავისუფლება თავდასხმის ობიექტია. თქვენ არ შეგიძლიათ ხალხს უთხრათ რომელ ეკლესიაში იარონ და აიძულოთ აირჩიონ სახელმწიფოს ძალაუფლებისა და ავტორიტეტის გამოყენებით. თქვენ არ შეგიძლიათ შემოიტანოთ კოლექტიური დანაშაულის პრინციპი მთელი კონფესიისთვის. ეს უნდა შეწყდეს დემოკრატიის, განვითარების ევროპული გზის და უკრაინაში ქრისტიანობის მომავლის სახელით.
ამიტომ, ჩვენ ვთხოვთ გენერალურ მდივანს, გენერალურ ასამბლეას და მსკ-ის წევრებს, წარუდგინონ განცხადება უკრაინის ხელისუფლებას მათი შეშფოთების შესახებ უკრაინაში სიტყვისა და რელიგიის თავისუფლებასთან დაკავშირებით მართლმადიდებელი ჟურნალისტებისა და მღვდლების დაპატიმრებასთან დაკავშირებით. და ასევე მართლმადიდებლური მედიის მიმართ მიკერძოებული დამოკიდებულების დაუშვებლობაზე და ზოგადად რელიგიური დისკრიმინაციის დაუშვებლობაზე, რომლის მაგალითებიც თქვენ იცით.
გთხოვთ, მოუწოდოთ უკრაინის ხელისუფლებას გირაოს გადახდის უფლებით ან შინაპატიმრობაში მაინც გაათავისუფლონ მართლმადიდებელი ჟურნალისტები და მღვდელი, რომლის დანაშაული არ არის დადასტურებული.
მოვუწოდებთ უზრუნველყონ „მჟკ-ს საქმის“ გამჭვირვალე და კანონიერი სასამართლო პროცესი - დარღვევების, იარლიყებისა და ორმაგი სტანდარტების გარეშე, რათა სისხლისსამართლებრივი დევნა არ იყოს რელიგიური და პოლიტიკური რეპრესიების ინსტრუმენტი.
ეს არის ჩვენი თხოვნა და დახმარება უკრაინაში სიტყვისა და რწმენის თავისუფლების გადასარჩენად. ჩვენ ვლოცულობთ ჩვენი დაპატიმრებული ძმებისთვის და რელიგიური მშვიდობისთვის უკრაინისთვის და გთხოვთ თქვენ, მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეას, თქვენი აზრი გამოთქვათ“.