მაკედონიის ადამიანის უფლებათა ეკლესიის წინამძღვარმა განაცხადა, რომ ფანარისგან ტომოსის პირობები მიუღებელია
ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსი სტეფანე, მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი. ფოტო: скриншот видео Facebook Tv Star
მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსმა სტეფანემ განაცხადა, რომ მიუღებელია კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სამი პირობა, რომელიც მმე-მ უნდა შეასრულოს ტომოსის მისაღებად. ამის შესახებ მან 2024 წლის 21 მაისს Tv Star არხთან კომენტარში განაცხადა.
ფანარი, პატრიარქ ბართლომეს მეთაურობით, კვლავ უარს ამბობს მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის - ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსისთვის ავტოკეფალიის ტომოსის გაცემაზე, სანამ ის არ შეასრულებს მათ მოთხოვნებს.
„პირველი არის მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის სახელის უარყოფა, შემდეგ მაკედონური დიასპორის უარყოფა (ანუ მაკედონიის ეკლესიის ეპარქიები და სამრევლოები ჩრდილოეთ მაკედონიის ფარგლებს გარეთ უნდა მოექცეს კონსტანტინოპოლის კონტროლის ქვეშ - რედ.) და მესამე არის უკრაინის ეკლესიის (მეუ – რედ.) აღიარება, რომლის ავტოკეფალია აღიარა კონსტანტინოპოლმა“, - განმარტა მეუფე სტეფანემ და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სამივე მოთხოვნა მიუღებელია.