რომის პაპი ბოდიშს იხდის "ჰომოსექსუალების" შესახებ გაკეთებულ კომენტარზე: ეკლესიაში ყველასთვის არის ადგილი
რომის პაპი ფრანცისკე. ფოტო: roma.corriere.it
ვატიკანის სპიკერმა მატეო ბრუნიმ თქვა, რომ პაპს არ სურდა ვინმესთვის შეურაცხყოფა მიეყენებინა იმით, რომ რკე-ს სემინარიებში "ძალიან ბევრი ჰომოსექსუალია".
ბრუნიმ გამოაქვეყნა წერილი, რომელშიც ნათქვამია, რომ „პაპი არ აპირებდა ვინმეს შეურაცხყოფას ან ჰომოფობიურ ენაზე გამოცხადებას და ბოდიშს უხდის მათ, ვინც იგრძნო შეურაცხყოფა ამ ტერმინის გამოყენების გამო, როგორც ამას სხვები აცხადებენ“.
რომის პაპმა დაწერა, რომ "ეკლესიაში არის ადგილი ყველასთვის". „არავინ არის უსარგებლო, არავინ არის ზედმეტი, ყველასთვის არის ადგილი. როგორც ჩვენთვის, ასევე ყველასთვის“, - ხაზგასმით აღნიშნა პონტიფიკოსმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ვატიკანი რომის პაპ ფრანცისკეს განცხადებას ამართლებს იმით, რომ იტალიური არ არის მისი მშობლიური ენა და მას არ ესმის, რამდენად მიაყენა შეურაცხყოფა ლგბტ პირებს.