უმე-ის მღვდელმა მონაწილეობა მიიღო პოზნანის პოლონეთის ეკლესიის დღესასწაულში
პოზნანის პოლონური ეკლესიის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის 100 წლის იუბილეს აღნიშვნა. ფოტო: Хмельницкая епархия
ქალაქ პოზნანში, უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის სასულიერო პირმა, დეკანოზმა ალექსეი შაპოვალმა მონაწილეობა მიიღო პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის 100 წლის იუბილეს აღნიშვნაზე, 2024 წლის 26 მაისს. ამის შესახებ იტყობინება ხმელნიცკის ეპარქიის ტელეგრამ-არხი.
უმე-ს მღვდელი მივიდა დღესასწაულზე ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მთავარეპისკოპოსის ვიქტორის ლოცვა-კურთხევით და პოზნანის წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის ეკლესიის წინამძღვრის, დეკანოზ სლავომირ კონდრატიუკის მოწვევით.
სადღესასწაულო წირვასა და ტაძრის ახალი საკურთხევლის კურთხევას პოლონეთის ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქები - ვროცლავისა და შჩეცინის მთავარეპისკოპოსი გიორგი, ასევე ლოძისა და პოზნანის ეპისკოპოსი ათანასი ხელმძღვანელობდნენ.
ღვთისმსახურებაზე, მთელ მსოფლიოში და განსაკუთრებით უკრაინაში მშვიდობის დამყარებისთვის სპეციალური ლოცვა აღევლინა.
„პოზნანის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის მართლმადიდებლური საზოგადოება ორ წელზე მეტია ზრუნავს უკრაინელებზე, რომლებიც უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის გამო იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ სამშობლო“, - ნათქვამია შეტყობინებაში.