მთავრობამ კაპელანტის შესახებ კანონში ცვლილებები მიიღო
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტმა დაამტკიცა ცვლილებები რეგლამენტში სამხედრო სამღვდელო საქმიანობის განხორციელების უფლების მანდატის გაცემის პროცედურის შესახებ, იუწყება უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის მუდმივი წარმომადგენელი უმაღლეს რადაში ტარას მელნიჩუკი.
გავრცელებული ინფორმაციით, მიღებულია რეგულაცია „უკრაინის ზოგიერთ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ სამხედრო პერსონალისა და პოლიციის თანამშრომლების სოციალური დაცვის უფლებების უზრუნველყოფის შესახებ“.
ახლა უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურს აქვს საფუძველი, უარი უთხრას სამღვდელოებას კაპელანობის მანდატების მიღებაზე, რომელიც აღიარებულია რელიგიური ორგანიზაციის სტრუქტურის ნაწილად (არის ნაწილი), რომლის ხელმძღვანელობის ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს სახელმწიფოში, რომელიც აღიარებულია, როგორც შეიარაღებული აგრესორი უკრაინის წინააღმდეგ და/ან დროებით ოკუპირებული აქვს უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის აგვისტოში ყველაზე მეტი მანდატი გაიცა მეუ-ზე - 494. აქედან ჯარში მხოლოდ 97 ადამიანია, ანუ 20%. დაახლოებით იგივე სიტუაციაა უბკე-თან დაკავშირებით. 91 მანდატიდან უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მხოლოდ 25 ადამიანი მსახურობს კაპელანად. ამავდროულად, უმე-ის მღვდლებს არ ეძლევათ უფლება იმსახურონ ფრონტზე კაპელანად.