კულტურის სამინისტროში განმარტეს, რატომ ატარებენ შემოწმებას პოჩაევის ლავრაში
2024 წლის 5 ივნისს, დაგეგმილზე ორი დღით გვიან, კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს კომისიამ მუშაობა დაიწყო წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრაში. ჯგუფის ხელმძღვანელის, ოლგა რუტკოვსკაიას თქმით, "ამჟამად" ოფიციალური პირები დაინტერესებულნი არიან შენობების, ხატების, კანკელების, "სხვა ნივთების", ასევე ხანძარსაწინააღმდეგო აღჭურვილობის შენარჩუნების მდგომარეობით. ამის შესახებ კულტურის სამინისტროს ვებგვერდი იტყობინება.
კულტურის მინისტრმა როსტისლავ კარანდეევმა დაავალა კომისიას 3 ივნისიდან 29 ივნისის ჩათვლით შეემოწმებინა „ნაკრძალის უძრავი ქონების შენარჩუნების მდგომარეობა, რომელიც 2003 წლის დეკემბერში გადაეცა უმე-ს უფასოდ სარგებლობაში“.
თუმცა, აშკარაა, რომ ამერიკაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის, მიტროპოლიტ ტიხონის მონასტერში ვიზიტთან დაკავშირებით, დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა მუშაობა ორი დღის დაგვიანებით დაიწყეს.
„ასეთი აუდიტები და მიმოხილვები უნდა ჩატარდეს პერიოდულად და სისტემატურად. ეს არის რეალურად დაკვირვება ჩვენი ეროვნული ძეგლის მდგომარეობაზე. დღეს ჩვენ ვსაუბრობთ ერთ-ერთ ეროვნულ სალოცავზე. ამ დროისთვის ჩვენ გვაინტერესებს შენობების შენარჩუნების მდგომარეობა, ასევე რამდენად დაცულია ხანძარსაწინააღმდეგო წესები. გარდა ამისა, ჩვენ ასევე გვაინტერესებს კომპლექსის ძეგლების განუყოფელი ნაწილი ხატების, კანკელებისა და სხვა ნივთების უსაფრთხოება. ეს ყველაფერი აღწერილია და ეს ყველაფერი გადამოწმებას ექვემდებარება“, - თქვა ოლგა რუტკოვსკაიამ, მოსკოვის კულტურული მემკვიდრეობის ინსტიტუტის კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტის კულტურული დაწესებულებების საქმიანობის კოორდინაციის განყოფილების ხელმძღვანელმა, რომელიც ხელმძღვანელობს კომისიას.
მისივე თქმით, სამუშაოები დღეს დაიწყო და ეს პირველი გამოკითხვა იყო. შემოწმების შედეგების საფუძველზე კომისია შესაბამის აქტებს შეიმუშავებს.
როგორც მჟკ წერდა, პოჩაევში კულტურის სამინისტროს კომისიამ, პოლიციის თანხლებით, დაიწყო ლავრის შემოწმება.