მეუ-ს ტაძარში პარაკლისი გადაუხადეს სს-ის „გალიჩინის“ დივიზიის მებრძოლს
კვირას, 13 ივნისს მეუ-ს მთავარ ტაძარში მიქაელის მონასტერში შედგა სს-ის ნაცისტური დივიზიის „გალიჩინის“ მებრძოლის ორესტ ვასკულისთვის პარაკლისის გადახდა, წერს Страна.ua.
მეუ-ს ოფიციალურ რესურსებს ღონისიძიებაზე არ დაუწერიათ.
ესესელის პარაკლისს ესწრებოდნენ საპრეზიდენტო პოლკის სამხედროები. ამან გამოიწვია სახალხო დეპუტატის მაქსიმ ბუჟანსკის რეაქცია.
„არ მაქვს და არ შეიძლება მქონდეს რამე საწინააღმდეგო პარაკლისის, მაგრამ დავინტერესდი, ვინ გაგზავნა ამ ღონისძიებაზე პრეზიდენტის პოლკის ჯარისკაცი, კერძოდ, 28 აპრილს კიევში ესესელთა მარშზე პრეზიდენტის ოფისის რეაქციის შემდეგ - დაწერა მან ტელეგრამ-არხზე.
დამეთანხმებით, თუ საპრეზიდენტო პოლკს აგზავნიან ესესელთა საპატიო დაკრძალვაზე, ასეთი პრეტენზიები შეიძლება იყოს მარშირებადი ესესელების მიმართ?“
სახალხო დეპუტატმა აღნიშნა, რომ დეპუტატუს მოთხოვნას გაუგზავნის ხელმძღვანელობას თხოვნით დააზუსტონ, რომელი მათგანი „ასე მოქმედებს პრეზიდენტის ზურგს უკან“.
„უბრალოდ საინტერესოა, არანაირი შედეგი, თავად ხედავთ, თუმცა, ნორმალურ საზოგადოებაში ასეთებზე სამხრეებს ჩამოგლეჯენ“, -დაწერა მან.