უმე-ს მორწმუნეებმა უკრაინის პრეზიდენტის ოფისში გადასცეს თავისი მოთხოვნები
15 ივნისს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებმა უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის ოფისს გადასცეს ეკლესიების დევნის საწინააღმდეგო კანონპროექტი.
პრეზიდენტის ოფისთან მორწმუნეები ჯვაროსნული მსვლელობით მივიდნენ უმაღლესი რადადან, სადაც მათ ჩაატარეს ლოცვითი დგომა და გადასცეს სახალხო დეპუტატებს ეს კანონპროექტები.
მორწმუნეებთან, რომლებმაც მოიტანეს მილიონობით ხელმოწერა მოთხოვნაზე შეწყდეს დევნა ეკლესიის მიმართ და გაუქმდეს ეკლესიის საწინააღმდეგო კანონები, გამოვიდა პრეზიდენტის წარმომადგენელი, რომელმაც განაცხადა, რომ მოთხოვნას სამდივნოს გადასცემს.
როგორც განაცხადა ლოცვით აქციაში მონაწილე ვასილკოვის არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ (პოჩტოვი), მორწმუნეების განცხადება მიიღეს, და რჩება იმედი, რომ მთავრობა მას გაითვალისწინებს.
შეგახსენებთ, რომ 15 ივნისს საზოგადოებრივი გაერთიანება "მირიანეს" წარმომადგენლებმა მიიტანეს უმაღლეს რადაში ორი კანონპორექტი, რომლებიც იცავს უმე-ს მორწმუნეების უფლებებს. "მირიანეს" წარმომადგენლებმა" მოუწოდეს უკრაინელ მართლმადიდებლებს, შეუერთდნენ ლოცვითი დგომისას პარლამენტთან, რათა მხარი დაუჭირონ ამ ინიციატივას. შემდეგ ეს კანონპროექტები პრეზიდენტის ოფისში გადასცეს.