ერისკაცები უკრაინის მიერ სტამბულის კონვენციის რატიფიკაციას ეწინააღმდეგებიან
საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „ერისკაცები“ გამოვიდა უკრაინის მიერ სტამბულის კონვენციის რატიფიკაციის წინააღმდეგ და ამზადებს აქციას უმაღლეს რადასთან მოთხოვნით, არ დაუშვან მისი მიღება, გვატყობინებს სგ „ერისკაცების“ პრეს-სამსახური.
2021 წლის 19 აპრილს მინისტრთა კაბინეტმა უკრაინის პრეზიდენტის ვლადიმირ ზელენსკის მისამართით გაგზავნა კანონპროექტი სტამბულის კონვენციის რატიფიკაციის თაობაზე, რომელიც შემუშავებულია უკრაინის სოციალური პოლიტიკის სამინისტროს მიერ, რაც უკრაინას საშუალებას აძლევს არ გამოიყენოს მისი ცალკეული დებულებები.
მოძრაობის წარმომადგენლების სიტყვებით, დოკუმენტი ამყარებს „გენდერის“ ცნებას, რომელსაც კავშირი არა აქვს ბიოლოგიურ სქესთან და ხელს უწყობს იდეების, ლგბტ-ს, ერთსქესიანი ქორწინებების, ტრანგენდერული მოძრაობის გავრცელებას.
„ეს იმასთან, როცა ისეთმა ქვეყნებმა, როგორიცაა დიდი ბრიტანეთი, ლიტვა, ლატვია, ჩეხეთი, სლოვაკეთი, მოლდოვა, ბულგარეთი, საბერძნეთი, სომხეთი უარი თქვეს მის რატიფიკაციაზე. პოლონეთმა, უნგრეთმა და სლოვენიამ გამოხატეს შეთანხმების დენონსირების განზრახვა, ხოლო თურქეთი, რომელმაც პირველმა განახორციელა სტამბულის კონვენციის რატიფიკაცია, ამა წლის მარტში, გავიდა მისგან, განაცხადა რა, რომ მხარს დაუჭერს ტრადიციულ ფასეულობებს“- დაწერეს „ერისკაცებმა“ Facebook-ში.
სტამბულის კონვენცია ეწინააღმდეგება ქრისტიანულ მსოფლმხედველობას, ანგრევს ტრადიციულ ოჯახურ ფასეულობებს და არღვევს უკრაინის კონსტიტუციის მე-15 მუხლს, რომელიც გვამცნობს, რომ არც ერთი იდეოლოგია არ შეიძლება ცნობილ იქნეს სახელმწიფოს მიერ, როგორც სავალდებულო, განაცხადეს საზოგადოებრივ მოძრაობაში.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, ედროსს-ს წარმომადგენლებმა დეპუტატებს განუმარტეს სტამბულის კონვენციის რისკები.