ესს-მა მოუწოდა მსოფლიოს, არ დაუჯერონ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, რომ უკრაინა არღვევს სინდისის თავისუფლებას
ესს-ის უფროსი ვიქტორ ელენსკი. ფოტო: Суспильне
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახური მოუწოდებს მსოფლიო რელიგიურ საზოგადოებას, არ დაიჯეროს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პროპაგანდა, რომ უკრაინა არღვევს რელიგიური თავისუფლების საერთაშორისო პრინციპებს. ამის შესახებ ნათქვამია სოციალური დაცვის სახელმწიფო სამსახურის განცხადებაში, რომელიც დეპარტამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
„როგორც ცნობილი გახდა, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ხელმძღვანელობას, რომელიც დიდი ხანია გადაიქცა სიძულვილის გაღვივებისა და უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიული ომის გასამართლებელ იარაღად, დაევალა დაერწმუნებინა მსოფლიო რელიგიური საზოგადოება, რომ რუსეთის ფედერაცია სინდისის თავისუფლების წინააღმდეგ სისხლისმსმელ დანაშაულებს არ სჩადის, რომ უკრაინა არღვევს საერთაშორისო პრინციპებს რელიგიური თავისუფლების სფეროში. ამისათვის პატრიარქი კირილი, რომელსაც ეკისრება პირადი პასუხისმგებლობა უკრაინელების გენოციდის მოწოდებებზე, აგრესიული იმპერიალისტური ომის „წმინდად“ გამოცხადებაზე, კონკრეტულ ქმედებებზე, რომლებიც მიმართულია უკრაინის სახელმწიფოებრიობის, კულტურის, იდენტობის ნგრევაზე, უნდა შეხვდეს რელიგიურ მოღვაწეებს და შეეცადოს დაარწმუნოთ ისინი, ყველაზე სამარცხვინო მაგალითების მოყვანით, კრემლის პროპაგანდით, რომ ბოროტება სიკეთეა და ტყუილი სიმართლეა“, - ნათქვამია სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის განცხადებაში.
ამასთან დაკავშირებით, უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახური თავის განცხადებაში იხსენებს, რომ უკრაინა, მთელი თავისი დამოუკიდებლობის განმავლობაში, იყო რელიგიური თავისუფლების სახლი, „რომელშიც ყველა რელიგიური ტრადიციის მორწმუნე თანაარსებობს და თანაბარი უფლებებით სარგებლობს“. - დაწერეს მაღალჩინოსნებმა.
დეპარტამენტის განცხადებაში ნათქვამია, რომ რუსეთის ფართომასშტაბიანი შემოჭრის დაწყების შემდეგ, სასულიერო პირების მკვლელობა, მათ შორის საღვთისმსახურო ტანსაცმელში ჩაცმულების, რელიგიური შენობების განადგურება, წამება და ბულინგი ყოველდღიურ პრაქტიკად იქცა.
კერძოდ, რუსმა სამხედროებმა კიევის, ჩერნიგოვისა და ხერსონის რეგიონების ოკუპაციის დროს 40-ზე მეტი მღვდელი და მოძღვარი, ბერი და რელიგიური საგანმანათლებლო დაწესებულებების მასწავლებელი მოკლეს; დონეცკის, ლუგანსკის და ხარკოვის რეგიონების დაბომბვისას სასულიერო პირების დიდი ნაწილი დაიღუპა.
ესს-მა განაცხადა, რომ მათ იციან უმე-ის სასულიერო პირების ასობით მიმართვის შესახებ „მათი სამღვდელოებისადმი მოწოდებით, დაეტოვებინათ რუსული ეკლესია, შეწყვიტონ ნებისმიერი ადმინისტრაციული ურთიერთობა ორგანიზაციასთან, რომელიც არ მალავს უკრაინელების მიმართ სასტიკ სიძულვილს“.
„უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახური მოუწოდებს საეკლესიო იერარქებსა და რელიგიურ ლიდერებს, ხმა აიმაღლონ რუსეთის ეკლესიის მიერ ჩადენილი უსამართლობის წინააღმდეგ, ამ ორგანიზაციის მონაწილეობით წამებულთა, მოტყუებულთა, მოღალატეთა დასაცავად. რომელმაც აშკარად დაკარგა ქრისტეს ეკლესიის კუთვნილების უფლება“, - დაასკვნა ესს-მა.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ს საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების კომისიამ (USCIRF) მიმართა სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის კომიტეტს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნის გამო. კომისია არის აშშ-ს მთავრობის ცალკეული სამთავრობო სააგენტო, რომელიც პასუხისმგებელია საზღვარგარეთ რელიგიური თავისუფლების შესაძლო დარღვევების განხილვაზე და პოლიტიკის რეკომენდაციების მიცემაზე პრეზიდენტთან, სახელმწიფო მდივანთან და კონგრესთან.