მიტროპოლიტმა იონათანმა უარი თქვა რუსეთის ფედერაციასთან ტყვედ გაცვლაზე
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტულჩინის ეპარქიის მსჯავრდებულმა, მიტროპოლიტმა იონათანმა (ელეცკიხ), უარი თქვა სამხედრო ტყვედ გაცვლის ფონდში შეყვანაზე და რუსეთის ფედერაციაში გადასვლაზე, იუწყება Главком სასამართლოს რეესტრიის მონაცემებზე დაყრდნობით.
უმე-ის იერარქის ადვოკატმა განაცხადა, რომ მისმა კლიენტმა დაწერა განცხადება გაცვლის შესახებ, როდესაც ის ინსულტის დიაგნოზით კარდიო ცენტრში მკურნალობდა. მაგრამ მიტროპოლიტ იონათანს არ აქვს სამხედრო ტყვეს სტატუსი, უმე-ის იერარქი არ აღიარებს თავის დანაშაულს და „სურს გააგრძელოს მუშაობა უკრაინის სასიკეთოდ“.
შეხვედრისას ეპისკოპოსმა ონათანმა ხაზი გაუსვა, რომ განცხადება საკუთარი ხელით დაწერა, მაგრამ ახლა, რადგან სამხედრო ტყვეს სტატუსი არ აქვს, გადაიფიქრა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტულჩინის ეპარქიის მმართველს 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა ქონების კონფისკაციით.