ფანარიონი: უკრაინელების ოცნება პოროშენკომ აასრულა
სტამბოლში პატრიარქ ბართლომეს პეტრე პოროშინკოსთან შეხვედრის დროს, ფანარიონის იერარქმა, არქიეპისკოპოსმა დანიელმა (ზელენსკიმ) განაცხადა, რომ უკრაინელი ხალხი ასობით წელია ოცნებობს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იურისდიქციის აღდგენაზე, - იუწყება "ევროპული სოლიდარობის" პარტიის საიტი.
პეტრე ალექსეევიჩის წვლილი შეუფასებელია, იმიტომ რომ ის იყო ის მამოძრავებელი ძალა, როდესაც უკრაინელი ხალხი საუკუნეობით ცდილობდა აღედგინა ისტორიული სამართლიანობა, რათა ჰქონოდა თავისი მიტროპოლია (ორიგინალში "მეტროპოლია"-რედ.), აღედგინა თავისი მიტროპოლია და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია",-განაცხადა დანიელმა (ზელინსკიმ).
ფანარიონის იერარქის მოსაზრებით, პოროშენკოს "შესაძლებლობა ჰქონდა შეხებოდა არამარტო უკრაინელი ხალხის სულიერ ცხოვრებას, არამედ საზოგადოებრივ ასპექტს- რას წარმოვადგენთ ჩვენ როგორც ერი".
ყოფილმა პრეზიდენტმა მონაწილეობა მიიღო სადღესასწაულო წირვაზე ფანარიონში. წირვის შემდეგ პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ "ბედნიერია პატივსაცემ ბატონს მიესალმოს", და ის "სიამოვნებით იხსენებს, ერთობლივი ძალისხმევით (პოროშენკოსთნ-რედ.) როგორ მიანიჭეს ავტოკეფალია უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას".