შვიდი საზოგადოებრივი ორგანიზაცია ითხოვს პარლამენტისგან უმე-ს აკრძალვას
ივანო-ფრანკოვსკში შვიდი საზოგადოებრივი ორგანიზაციის წარმომადგენლები სთხოვენ უზენაეს რადას 8371 კანონპროექტის მიღებას, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ფაქტობრივ აკრძალვას, იუწყება გამოცემა Kurs.
გასაჩივრების დასაბუთებაში ნათქვამია, რომ უმე "ასუსტებს უკრაინას შიგნიდან". დეპუტატებს წერილები გაუგზავნეს ომის ვეტერანთა და დაღუპული გმირების ოჯახების სოციალური და სამართლებრივი მხარდაჭერის ცენტრმა „იარაღის ძმები“, არასამთავრობო ორგანიზაცია „კარპატების რეგიონის დედები“, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ვერხოვინა - კარპატების ყვავილი“, არასამთავრობო ორგანიზაცია „განვითარების ალიანსი“, არასამთავრობო ორგანიზაცია „კეთილი გულების კიდობანი“, არასამთავრობო ორგანიზაცია „იქ, სად ხარ“ და არასამთავრობო ორგანიზაცია „7 დეკემბერი“.
„რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია უკრაინაში ხშირად ახორციელებდა პროპაგანდისტულ საქმიანობას და ადიდებდა რუსეთის აგრესიას, არმიას და სამხედრო-პოლიტიკურ ხელმძღვანელობას. თუმცა, ის ჯერ არ არის აკრძალული ეროვნულ დონეზე, რის გამოც აგრძელებს ფუნქციონირებას და რუსული პროპაგანდის გავრცელებას“, - წერენ სახალხო დეპუტატებს სოციალური აქტივისტები.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის უმაღლესი რადას სპიკერის თქმით, 8371 კანონპროექტი განსახილველად წარედგინება, როდესაც 240 ხელმოწერა შეგროვდება.