გადაუფრინა ტაძრის გუმბათს რუსული სიმღერის ფონზე - მედიის შემოქმედება და წაქეზება უმე-ის წინააღმდეგ
2024 წლის 19 ივნისს ტერნოპოლის მედიამ გამოაქვეყნა არაერთი პუბლიკაცია, რომელიც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების მიმართ სიძულვილს აღძრავს. ადგილობრივი ჟურნალისტები აღშფოთებულნი არიან ფოჩაევის მახლობლად მდებარე სოფელ ლოპუშნოეში უმე-ის ტაძრის გუმბათის კურთხევით.
"უმე-მს-ის მღვდელმა ტერნოპოლის რეგიონში ეკლესიის გუმბათს გადაუფრინა რუსულენოვანი რელიგიური სიმღერებით," კრეატიულად აშუქებს ვებგვერდი ტერნოპოლისა და კრემენეცის მიტროპოლიტ სერგის მიერ უმე-ის ეკლესიის გუმბათების კურთხევას.
«Тернополяни»-ს ჟურნალისტები სიძულვილს აღძრავენ და საეკლესიო სლავურ ენას, რომელზეც მორწმუნეები ლოცულობდნენ „ოკუპანტის ენას“ უწოდებენ, ხოლო უმე-ის სასულიერო პირებს „მოსკოვის მღვდლებად“ მოიხსენიებენ.