წერილები ფანარიონში: ლუკაშენკომ განაცხადა მართლმ. გატეხვის მცდელობაზე
ბელორუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ განაცხადა რესპუბლიკაში „მართლმადიდებლობის გატეხვის“ მცდელობებზე. ვიდეო განცხადებები, რომლებიც გაჟღერდა სამღვდელოებასთან შეხვედრის დროს ბელორუსის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჟიროვიჩის მონასტერში, გამოაქვეყნა тг-არხის «Пул Первого».
„არის ცალკეული ეპიზოდები, რომლებსაც ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვთ ბელორუსის ერის არსებობისთვის. ერთ-ერთს ჩვენ თვალს ვადევნებთ ბოლო დროს და ჩვენს პატრიარქთან (მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის უწმინდესი პატრიარქი კირილე - რედ.) ცოტა ხნის წინ განვიხილავდით ამ თემას - ბელორუსში მართლმადიდებლობის გატეხვის მცდელობას“, - თქვა ლუკაშენკომ.
მან განმარტა, რომ ამ მცდელობაში მიდიან უკვე ნაცადი გზით - ავტოკეფალიის გამოცხადებით.
„წერილები წავიდა კონსტანტინოპოლში, წერილები წავიდა ჩვენს პატრიარქთან, მან მითხრა ამის შესახებ, და აქ ჩვენ უკვე ვხედავთ ამ შემოტრიალებას. ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ ჩვენი მთავარი ღირსება - კონფესიათაშორისი მშვიდობა - შევინარჩუნოთ ბელორუსში“, - ხაზი გაუსვა ალექსანდრე ლუკაშენკომ.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ბელორუსის „ავტოკეფალური ეკლესიის“ მეთაურმა ლუკაშენკოს ანათემა გამოუცხადა.