მეუ-ს კურატორებისთვის აშშ მსოფლიო მართლმადიდებლობის განსახიერებაა? -სპიკერი
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი - მსოფლიო მართლმადიდებლობას განასახიერებს? ასეთი რეაგირება მოახდინა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეკლესიო-საგარეო ურთიერთობების განყოფილების (უმე სსუგ) მოადგილემ, დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა «ЕС» -ს სახალხო დეპუტატის როსტისლავ პავლენკოს სიტყვებზე სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის დუმენკოსთან შეხვედრის თაობაზე, როგორც მეუ-ს აღიარების დადასტურება.
"ანუ ახლა ბლინკენი (ანუ აშშ) განასახიერებს მსოფლიო მართლმადიდებლობას და წარმოადგენს მსოფლიო მართლმადიდებლობის ვისიმე აღიარების ან არაღიარების კრიტერიუმს? ეს სასაცილოა. ან ეს ფრეიდისეული შესწორებაა, რომელიც ოკეანისმიღმა ზოგიერთ სურვილს გამოხატავს",- დაწერა უმე-ს სპიკერმა თავის ტელეგრამ-არხზე.
მღვდელმსახურმა გაიხსენა, რომ რამდენიმე დღის წინ უმე-ს წინამძღვრის, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტის, უნეტარეს ონუფრის სახელზე მოდიოდა მოლოცვები ადგილობრივი ეკლესიებიდან.
"ჩვენს უნეტარეს ანგელოზის დღე მოულოცა ექვსმა წინამძღვარმა და ადგილობრივი ეკლესიების რამდენიმე იერარქმა. ეს მართლმადიდებლური სამყაროს თითქმის ნახევარია. ყურადღება მიაქციეთ, არა აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა, არამედ ექვსი ადგილობრივი ეკლესიის წინამძღვარმა! ვითარდება ნაყოფიერი თანამშრომლობა უმე-სა და სხვადასხვა ადგილობრივ ეკლესიებს შორის, რომლებიც ამ ფაქტით იძლევიან მკაფიო სიგნალს, რომელ ეკლესიასთან ურთიერთობენ და რომელს აღიარებენ ჭეშმარიტად, უძველესად და კანონიკურად",- ხაზი გაუსვა მამა ნიკოლაიმ.
უმე-ს სპიკერმა აღნიშნა, რომ ეს ცხადია, მაგრამ ის იძულებულია გაიმეოროს, რამდენადაც "ვიღაცა სპეციალურად ცდილობს ალტერნატიული რეალობის ფორმირებას".
შეგახსენებთ, ადრე პავლენკომ განაცხადა, რომ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ურთიერთობა დუმენკოსთან მოწმობს მსოფლიო მართლმადიდებლობის მხრიდან მეუ-ს აღიარებას.