ყოველთა წმიდათა ხსენების დღეს მისმა უნეტარესმა წირვა ლავრაში აღავლინა
სულთმოფენობის შემდეგ კვირას, მართლმადიდებლურ ტაძრებში ადიდებენ ყველა წმინდანს, კიევ-პეჩერის ლავრაში ერთობლივი ლოცვა აღავლინეს. ვებგვერდი lavra.ua-ს ცნობით, 30 ივნისს პეჩერსკის წმინდა აღაპიტის სახელობის ტაძარში ლიტურგიას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონოფრე ხელმძღვანელობდა.
ღვთისმსახურების დროს კიევ-პეჩერსკის მონასტრის წმიდა არქიმანდრიტს ემსახურებოდნენ მიტროპოლიტები:  ბორისპილისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, ვასილკოვის იოასაფი, ლვოვისა და გალიციის ფილარეტი, მთავარეპისკოპოსები: სილვესტრი ბელოგოროდელი, სპირიდონ დობროპოლელი, კონსტანტინოველი ეპისკოპოსი პაისი, ვიშნევისა და ირპენის ლავრი, სპირიდონ ბოროდიანელი, ასევე მონასტრის ძმები და სტუმრები არქიმანდრიტი ანტონის მეთაურობით.
ქადაგებისას წინამძღვარმა ქრისტეს ჭეშმარიტი მოწაფეების ძირითად თვისებებზე ისაუბრა. მისი უნეტარესის თქმით, „სიყვარული ადამიანს ღმერთს ამსგავსებს“.
„როგორ გავიგოთ, რომ ადამიანს აქვს ღმერთის და მოყვასის სიყვარული? მას ჰყავს თანამგზავრი, რომელსაც თავმდაბლობა ჰქვია. ნამდვილი სიყვარულის მქონე ადამიანს აქვს ნამდვილი თავმდაბლობა. ასეთი ადამიანი ემორჩილება ღვთის ნებას, უარს ამბობს იმაზე, რაც სურს და აკეთებს იმას, რასაც ღმერთი ამბობს“, - თქვა მან.
მღვდელმთავარმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ვინც თავმდაბლობას ფლობს, ის არის ძლიერი, რადგან მან მიანდო თავი ღმერთს და ის არის ძალა.
ტაძარში ლიტურგია ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ხატის "სიხარული ყოველთა მწუხარეთა" პატივსაცემად ახლო გამოქვაბულების მცველმა არქიმანდრიტმა იოანემ აღასრულა.
ღვთისმსახურების დროს აღევლინა სპეციალური შუამდგომლობები ჩვენს უკრაინულ მიწაზე მშვიდობის დასამყარებლად, ყოველი მტრისა და მოწინააღმდეგისგან განთავისუფლებისთვის, აგრეთვე ლტოლვილთა შემფარველების კურთხევისათვის.
როგორც მჟკ წერდა, ლავრის გამოქვაბულებში აღავლინეს ლიტურგია ვლადიმირის სიწმინდეებთან (ბოგოიავლენსკი).