ბულგარეთის პატრიარქი დანიელის პირველი სიტყვა: მე ამ თანამდებობისთვის არ ვისწრაფოდი
„მჯერა, რომ უფალი, რომელიც ხედავს ჩემს გულს და იცის, რომ მე ამ თანამდებობისთვის არ ვისწრაფოდი, ამ მსახურებისთვის რომ ამირჩია, ასევე იქნება ჩემი შემწე, რადგან უფალი არა მარტო გვიგზავნის განსაცდელს, არამედ გვიხსნის კიდევაც.’’ - განაცხადა ბულგარეთის პატრიარქმა დანიელმა თავის პირველ გამოსვლაში.
ბულგარეთის საპატრიარქოს ოფიციალურ ვებგვერდზე ქვეყნდება ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის გამოსვლა მისი აღსაყდრებისას:
„ამ უაღრესად საპასუხისმგებლო სამსახურისთვის ჩემი უღირსობის გაცნობიერებით, მაგრამ ასევე ღვთის ნებისადმი რწმენითა და მორჩილებით, რომელიც გამოხატულია ამ წმინდა კრების ნებით კანონიკურად და კანონიერად არჩეული მთელი ჩვენი ეკლესიის, იერარქიის, სამღვდელოებისა და მართლმადიდებელი ხალხი და ასევე, როგორც დამოწმება მოძმე მართლმადიდებლური ეკლესიებისა და ღრმად პატივცემული წარმომადგენლების სიყვარულისა, ვიღებ დღეს ჩამთვის მინდობილ საპატრიარქო მსახურების ჯვარს.
მჯერა, რომ უფალი, რომელმაც იცის ჩემი გულისნადები და იცის, რომ ამ თანამდებობისთვის არ მივისწრაფოდი, ამ მსახურებაზე ამირჩია, ასევე იქნება ჩემი შემწე, რადგან უფალი არა მარტო ტვირთს გვაძლევს, არამედ ამ ტვირთის ტარებასაც გვიმსუბუქებს. ყოველივე ამის შემდეგ, მან თავად გვითხრა, რომ მის გარეშე ჩვენ ვერაფერს გავაკეთებთ და რომ ის ჩვენთანაა უკუნისამდე.
მართლმადიდებლური სარწმუნოებისა და ღვთისმოსაობის განმანათლებლობა იქნება ჩემი მიტროპოლიტური მსახურების მთავარი საზრუნავი სოფიის დიდებულ ეპარქიაში, რომლის სახელს ატარებს დედაქალაქი, არის ღვთის სიბრძნის მფარველობის ქვეშ და რომლის საეპისკოპოსო კათედრა განდიდებულია სამოციქულო პერიოდიდან, ჯერ კიდევ წმიდა მოწამე კლიმენტ რომაელის და მრავალი სხვა ცნობილი და უცნობი წმინდანის მსახურებით საუკუნეების განმავლობაში.
ჩემი უახლესი წინამორბედების, კარგად ხსენებული ბულგარეთის პატრიარქების ნეოფიტეს, მაქსიმისა და კირილის მაგალითის მიხედვით, ვიბრძოლებ ქრისტეში ერთიანობისა და წმინდა სინოდის ეპისკოპოსებთან ძმური მსახურებისკენ, ჩვენი საერთო საქმის ურთიერთპატივისცემისა და მხარდაჭერის სულისკვეთებით. ჩვენი სულიერი სამწყსოზე ზრუნვა იქნება ჩვენი მსახურების, როგორც ჩვენი მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრისა და წმინდა სინოდის წინამძღოლის პრინციპი.
ამ მხრივ განსაკუთრებით თვალსაჩინო და ინსტრუქციულია ბულგარეთის პატრიარქების მაქსიმეს თვინიერების, წინდახედულების, სულგრძელობის, კეთილსინდისიერების, მოწყალების და სათანადო მსახურების მაგალითი, რომელმაც შეასრულა ჩემი საეპისკოპოსო ხელდასხმა და ნეოფიტემ, რომელმაც მე წარმმართა ჩემს საეპისკოპოსოში. მათი მსახურების ნახევარ საუკუნეზე მეტი ხნის განმავლობაში, სიყვარულით, ღვთისადმი მტკიცე რწმენით და საეკლესიო წესრიგის მკაცრი დაცვით, მათ შეინარჩუნეს ერთიანობა წმინდა სინოდში და ჩვენი მშობლიური ეკლესიის ხომალდმა უვნებლად გაიარა მრავალი სხვადასხვა განსაცდელი. ღვთის შემწეობით შევეცდები მივყვე მათ პატიოსნებას ეკლესიის ინტერესების, ტაქტისა და დიპლომატიის დაცვაში, მათ შორის ეკლესიის ურთიერთობაში სახელმწიფო და საჯარო დაწესებულებებთან, ჩემს მომავალ მსახურებაში.
ჩვენთვის მისაბაძი მაგალითი და ძალისხმევის წყარო, სარწმუნოების სიწმინდის დაცვაში, იქნება პრესლავისა და ტურნოვოს პატრიარქების, განსაკუთრებით კი პატრიარქი ევთიმის მოღვაწეობა, რომელმაც არაფერი დაიშურა თავისი სამწყსოსთვის. და ასევე ჩვენი ეკლესიის წინამძღოლები ბულგარეთის ეგზარქოსის ფორმატში დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, რომლებმაც თავიანთი სიმამაცით, მწყემსობით სულიერი სამწყსოს თავგანწირვამდე შეუწყო ხელი ეკლესიის გაძლიერებას და ჩვენი ეკლესიის პატრიარქალური ღირსების დროულ აღდგენას. მათ შორისაა პირველი ბულგარელი ეგზარქოსი და ვიდინის მიტროპოლიტი ანტიმი, რომელმაც უშიშრად დაგმო აპრილის აჯანყების ჩახშობის დროს დამონების სისასტიკე და წვლილი შეიტანა ჩვენი ხალხის ოსმალეთის უღლისგან განთავისუფლებაში.
ეს ვაჟკაცობა, ისევე როგორც თავდადება, მონდომება ეკლესიის ინტერესების დასაცავად და თავგანწირვისთვის მზადყოფნა ყოველთვის იქნება ჩვენთვის მაგალითი.
მწყემსური პასუხისმგებლობის, ღვთის, ეკლესიისა და მთელი ხალხისადმი უტყუარი რწმენისა და სიყვარულის წმინდა მაგალითია ჩვენი ჯერ კიდევ დასამახსოვრებელი აღმსარებელი - ნევროკოპის მიტროპოლიტი ნათანაელი. ღვთისნიერი ხალხის ზოგადი აღიარებით, ის იყო ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ცოცხალი სინდისი. მისი მონდომება რწმენის სიწმინდის შესანარჩუნებლად, განხეთქილების დასაძლევად, რწმენისა და ღვთისმოსაობის განმანათლებლობისთვის, უპირველეს ყოვლისა, ახალგაზრდა თაობის, მამობრივი დამოკიდებულება სასულიერო პირების ხელმძღვანელობაში, სიყვარული ბერობისადმი, მისი ზრუნვა ღარიბების მიმართ, ღვთისმსახურების მშვენიერება და ტაძრის კეთილმოწყობა, თავდაცვაში დაუღალავი და საეკლესიო ინსტიტუტის ავტორიტეტის დამკვიდრება ყოველთვის იყო და იქნება ჩემთვის მაგალითი, რომლისკენაც უნდა ვისწრაფოდე ჩემს მსახურებაში.
მე მჯერა, რომ ბულგარეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ყველა ჩვენთაგანის მსახურებას მათი ლოცვითი მხარდაჭერა ეხმარება.
თანამედროვე სამყაროში, რომელშიც ჩვენ ვცხოვრობთ, მოწმენი ვართ, თუ როგორ იწვევს მრავალი ადამიანის აჯანყება ღმერთის წინააღმდეგ ცოდვის ლეგალიზაციასა და დაწესებას, როგორც ადამიანური საზოგადოების ნორმად. სამწუხაროდ, სიკეთის და ბოროტების, სიმართლისა და სიცრუის ცნებების დაბინდვა აუცილებლად აისახება მრევლზე და ეკლესიათაშორის ურთიერთობებზე. ჩვენ მოწოდებულნი ვართ ვიყოთ მშვიდობისმყოფელნი მოქმედებაში, განვასახიეროთ წმინდა იოანე ოქროპირის უკვდავი სიტყვები ჩვენს ცხოვრებაში: „ეკლესიის სახელი არ არის განხეთქილების, არამედ არის ერთიანობისა და ჰარმონიის სახელი“.