ფანარის იურისდიქციაში გადასვლის მსურველ სასულიერო პირს პატრიარქი დანიელი გამოეხმაურა
ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა დანიელმა არ მიიღო არქიმანდრიტ ნიკანორის გადადგომა, რომელმაც მონტენეგროს მთაზე გიგინას მონასტრის წინამძღვრის თანამდებობიდან გათავისუფლება ითხოვა.
„ჩემი თხოვნა გათავისუფლების შესახებ მე პირადად მივაწოდე უწმიდეს პატრიარქ დანიელს. უწმინდესმა ის არ მიიღო“, - წერს ნიკანორმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე.
მანამდე ბმე-ის პატრიარქი არქიმანდრიტ ნიკანორს ჟურნალისტების მეშვეობით გამოეხმაურა.
მე მას ვურჩევდი, საჯარო განცხადებების გაკეთებამდე ჯერ დაუკავშირდეს თავის ეპარქიის ეპისკოპოსს, რადგან ჩვენ ჯერ კიდევ ადამიანები ვართ და გვჭირდება უშუალო კომუნიკაცია და არა ფეისბუქის საშუალებით“, - განაცხადა პატრიარქმა და გიგინას მონასტრის წინამძღვარი პირად საუბარში მიიწვია.
„ღმერთი გვაძლევს მიზეზს, ამიტომ საუბრისას, როდესაც პრობლემები წარმოიქმნება, პავლე მოციქული ამბობს: „განმარტეთ წინააღმდეგობები, ნუ დაუშვებთ ეშმაკს თქვენ შორის“. ჩვენ ხალხი ვართ, შეგვიძლია ვილაპარაკოთ და ეშმაკმა რატომ უნდა დაიკავოს ჩვენი სული, როცა ღმერთმა თავისუფლება მოგვცა“, - აღნიშნა პატრიარქმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, არქიმანდრიტ ნიკანორს ახალი პატრიარქის არჩევის შედეგები არ მოეწონა. სოციალურ ქსელში მან განაცხადა, რომ აპირებს ბმე-დან წასვლას. არქიმანდრიტის თქმით, „ყველაფერი კგბ-ს სახელმძღვანელოს მიხედვით წავიდა“.