ევროკავშირში ამტკიცებენ, რომ უმე-ის აკრძალვა მომგებიანია არა პოროშენკოს, არამედ უკრაინისთვის
პარტია ევროსოლიდარობის სახალხო დეპუტატი როსტისლავ პავლენკო გამოეხმაურა პოლიტოლოგი კონსტანტინე ბონდარენკოს პუბლიკაციას, რომელშიც მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პოროშენკოს პარტია ლობირებს კანონის მიღებას უმე-ის ფაქტობრივი აკრძალვის შესახებ, რაც ნიშნავს, რომ ეკლესიის აკრძალვა ზელენსკის რეიტინგს არ აწევს. ევროკავშირის პარტიის პრესსამსახურმა პავლენკოს დასაბუთება 1 ივლისს გამოაქვეყნა.
სახალხო დეპუტატმა თქვა, რომ პოლიტოლოგის ასეთი განცხადება არის „ზელენსკის და მისი ოფისის შიშებზე თამაშის მცდელობა“. მისი თქმით, პროექტი არ არის მომგებიანი პოროშენკოსთვის, ”პროექტი სასარგებლოა უკრაინისთვის - იმიტომ, რომ ის წყვეტს ძლიერ და ”ყველაზე ცნობილს”, სტატიის ტერმინოლოგიით, ”რუსული სამყაროს” საცეცს.
„ამიტომ პოროშენკო და პარტია ევროპული სოლიდარობა მხარს უჭერენ მას“, არწმუნებს ის მკითხველებს.
როგორც მჟკ წერდა, ბონდარენკო თვლის, რომ ახლა ხელისუფლება არ აკრძალავს უმე-ს, მაგრამ გააგრძელებს რეპრესიებს.