უმე-ის მღვდელმა აღწერა, როგორ მიდის მისი სულიერი ცხოვრება წინასწარი დაკავების იზოლატორში
უმე-ის მღვდელი, დეკანოზი სერგი ჩერტილინი უკვე რამდენიმე თვეა იზოლაციისა და შეზღუდვების პირობებში იმყოფება. პეტრე-პავლობის მარხვის წინა დღეს მამა სერგიმ ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ მიდის მისი სულიერი ცხოვრება გისოსებს მიღმა.
საეკლესიო ცხოვრებით მცხოვრები მართლმადიდებელი ქრისტიანისთვის ნორმაა: სალოცავი კუთხე, რეგულარული ლოცვა, წირვაზე დასწრება, მარხვა, აღსარებისა და ზიარებისთვის მომზადება. მაგრამ წარმოიდგინეთ, მღვდელი წერს, რომ ეს ყველაფერი ერთ ღამეში ქრება და თქვენ აღმოჩნდებით ისეთ ადგილას, სადაც ერთადერთი ავეჯი არის ორსართულიანი საწოლი და საწოლის მაგიდა, საუკეთესო შემთხვევაში.
სადაც გჭირდებათ არჩევანის გაკეთება: ხატები თუ პირველადი მოხმარების საგნები? სადაც უნდა ისწავლო ლოცვა არა შენი ოთახის სიჩუმეში, არამედ გარშემორტყმული 20-25 ადამიანით, რომლებიც ცხოვრობენ თავიანთი ცხოვრებით: ვის სძინავს, ვინ იღვიძებს, ვინ ჭამს, ვინ კამათობს, ვინ ვარჯიშობს, ვინ უყურებს ტელევიზორს. ასე რომ, მთელი დღის განმავლობაში, კვირაში შვიდი დღე.
წინასწარი დაკავების იზოლატორში ყოფნისას არ არის შესაძლებლობა დაესწროს რელიგიურ მსახურებას, თუნდაც ეკლესია იყოს. წესები ამას კრძალავს მათთვის, ვინც არ არის გასამართლებული. მღვდლის მოწვევა, აღსარება და ზიარება ასევე ადვილი საქმე არ არის.
ავტორმა პატიმრობის პერიოდში ორჯერ ნახა მღვდლები და შესაძლოა ისინი ბერძენი კათოლიკეები იყვნენ. ძნელია შეაფასო მათი მუშაობა და გავლენა პატიმართა სულიერ ცხოვრებაზე, ისევე როგორც ბევრი სხვა „ადგილობრივი მცხოვრები“.
„მაგრამ დამეთანხმეთ, რომ მაინც საჭიროა საკანში მისვლა წყლის მოსასხურებლად და გაქცევა სულიერი მზრუნველობისთვის საჭირო ადამიანთან კონტაქტის დამყარების სურვილის გარეშე“, - არ ესმის ავტორს. ”მაგრამ არა ასე.”
მარხვას და სასულიერო ლიტერატურის კითხვასაც აქვს თავისი სირთულეები, რომელთა განსჯა ძნელია მსგავს სიტუაციაში ყოფნის გარეშე. კითხვა ალბათ ერთადერთი გასართობია, გვიზიარებს ის.
„ვიღაც იტყვის, რომ მღვდელმა უნდა გაანათლოს, ასწავლოს და დააყენოს გამოსწორების გზას, როგორც ერთ-ერთმა „მობინადრემ“ თქვა: „მოიტანე სულიერი სიცხადე“, წერს მამა სერგი.
მაგრამ ეს იდეალიზებული შეხედულებაა. აქ ცხოვრება სხვადასხვა წესებს, რიტმს და ინტერესებს ექვემდებარება. და, სამწუხაროდ, ეს ის ადგილია, სადაც ადამიანი ინდივიდუალურობას კარგავს. აქ ხალხი არ არის ქარხნის დირექტორები, არც მღვდლები, არც მოსამართლეები, არც მოადგილეები, არამედ უბრალოდ პატიმრები.
დროთა განმავლობაში ახერხებ შენს ცხოვრებაში ეტაპობრივად დააბრუნო ის, რაც ძვირფასი იყო შენთვის თავისუფლებაში.
„პირველ რიგში, თქვენ კვლავ ისწავლით ლოცვას, ოღონდ არა ხატების წინ, არამედ ლოგინზე ჯდომისას, ან პატიმრის ფურგონში, ან ბოქსში და ამავდროულად უპასუხო თანასაკნელების კითხვებს: „მამაო ვისთვის ლოცულობთ?"
შემდეგ გიგზავნიან პირველ ხატს, რომელსაც თანასაკნელები ყველაზე თვალსაჩინო ადგილას კიდებენ, რათა ყველამ შეძლოს ლოცვა. მერე შენს სახლს აკურთხებ და ყველა შენთან ერთად ლოცულობს.
ამის შემდეგ, აცარიელებ ტუმბოს ზედა ნაწილს და აწყობ სალოცავ კუთხეს. დროთა განმავლობაში შენს ლოცვას სხვებიც უერთდებიან და ეს ნორმად იქცევა და უკვე 21.30 საათზე მეზობლები პატიმრებისთვის ლოცვის დროს გახსენებენ“, - წერს სასულიერო პირი.
როგორც ის აღნიშნავს, კვლავ იჩენს მარხვის აუცილებლობას და აღსარებისა და ზიარებისთვის მომზადების მნიშვნელობის გააზრებას. დეკანოზი ამბობს, რომ მას გაუმართლა, რადგან მისი „ადვოკატები მამა ნიკიტა და მამა არისტარქე სასულიერო პირები არიან და ადვოკატთან შეხვედრის ადგილი იქცევა მინი ეკლესიად, სადაც კომუნიკაცია არა მხოლოდ იურიდიულ საკითხებს ეხება, არამედ აღსარებისა და ზიარების ადგილია“.
„უკან რომ იხედები, ხვდები, რომ ასეთ პირობებშიც არის სულიერი ცხოვრება. დიახ, ეს განსხვავებულია, მაგრამ უდავოდ არის, ”- ასკვნის ის. – ყველაზე სასიამოვნო ისაა, რომ სიიდან ამოვიღოთ იმ ადამიანების სახელები, რომლებსაც ლოცვისას „გისოსოსებს მიღმა“ მყოფებად ვიხსენებთ, რადგან ვიცით, რომ ისინი უკვე თავისუფლები არიან. ეს არის ჩვენი იმედი, რომ ლოცვას შეისმენს ღმერთი და დადგება დრო, როდესაც ჩვენც გავიგებთ: "განთავისუფლებული ხართ!"
დასასრულს მამა სერგი ყველას ულოცავს პეტრე-პავლობის მარხვის დაწყებას და დასძენს: „მოხარული ვარ, რომ ეკლესიის ნაწილი ვარ, რომელიც წმინდად ინარჩუნებს თავის ტრადიციებს და არ ცდილობს ასიამოვნოს სამყაროს, არამედ ცდილობს ღმერთს ასიამოვნოს!