რა ვქნათ, თქვენ მოგისმინოთ? მოსამართლე მჟკ-ს ჟურნალისტს
2024 წლის 3 ივლისს სააპელაციო სასამართლოში გაიმართა სხდომა, სადაც განიხილებოდა  მჟკ-ს ჟურნალისტის ვალერი სტუპნიცკის სააპელაციო საჩივარი სოლომენკის სასამართლო გადაწყვეტილებაზე, რომ მისი პატიმრობა გაგრძელდეს კიდევ ორი თვით- 2024 წლის 12 აგვისტომდე. სასამართლო შენობაში სტუპნიცკის მოყვანაზე უარი თქვეს და  დროებითი მოთავსების იზოლატორიდან ვიდეოთი მოხდა   სხდომასთან მისი დაკავშირება.
მოსამართლეთა კოლეგიამ გული ვ.ვ., მელნიკი ი.ს., მატვიენკო ი.ა., მიიღო გადაწყვეტილება უარი უთხრან საჩივარზე და დატოვონ ჟურნალისტი პატიმრობაში.
სხდომამ ჩაიარა რიგი თავისებურებებით.
კერძოდ, ვ.სტუპნიცკის არ მისცეს საშუალება გამოსულიყო თავის დასაცავად. გამოსვლის დროს ერთ-ერთმა მოსამართლემ სამიდან შეაწყვეტინა ლაპარაკი ჟურნალისტს და თქვა, რომ ისინი "იმისათვის არ შეიკრიბნენ, რომ მუხლების განხილვა მოესმინათ". ადვოკატის შენიშვნამ, რომ ამ ინფორმაციას საქმესთან აქვს პირდაპირი  კავშირი, მოსამართლე ვერ დაარწმუნა. მან დაცვას განუცხადა, რომ მოსამართლეები შეიკრიბნენ არა იმისათვის, რომ საქმის მასალები განიხილონ. შემდეგ მან სიტყვა მისცა პროკურორს, რომელმაც დაარწმუნა დამსწრეები, რომ ჟურნალისტის ბრალეულობის ეჭვი "საფუძვლიანია".
მოსამართლეები გავიდნენ სხდომის ოთახში, სადაც გაჩერდნენ 2 წუთზე მეტს. მთლიანად სხდომა მიმდინარეობდა დაახლოებით 13-15 წუთს.
🙏მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დახმარება შესაძლებელია შემდეგი რეკვიზიტებით:
საკრედიტო ბარათი: 5375 4112 1710 9227
როგორც მჟკ წერდა, უუს-მა მჟკ-ს საქმეს დაამატა ახალი ბრალდებები.
ზემოთ სტანოვცებში მორწმუნეები აფრთხილებენ შესაძლო დაკავების შესახებ.
სოფელი პოლიციით არის დაბლოკილი, ტელეფონური კავშირი იკარგება.
ოსმალეთის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცები ჩატარდა
არქიეპისკოპოსი არციზის ვიქტორმა წმინდა არქანგელო-მიხეილის ქალთა მონასტრის ბერების დიდი და მცირე სქემა დაადგინა.
ალექსანდრიის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცები ჩატარდა
მიტროპოლიტმა ბოგოლეპმა წმინდა ბოგოიავლენური ქალთა მონასტრის ბერების დიდი და მცირე სქიმაში, ასევე ინოკობაში აღკვეცა.
ჩერკასის ეპარქია: ქალაქის საბჭოს არ აქვს უფლებამოსილება, რომ მოითხოვოს მიწა ტაძრების ქვეშ.
ეკლესია უარყოფს ინფორმაციას სამ ტაძარზე მიწის გამოყენების უფლებების შეწყვეტის შესახებ და აფრთხილებს მათი დაკავების მცდელობებისგან.
ბუკოვინის მორწმუნეებმა 30 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება წმინდა გორის ლავრაში გადაიტანეს.
2022 წლიდან ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქიის მრევლმა 9 მოგზაურობა მოაწყო წმინდა ულამაზესი ლავრაში, მოიტანეს პროდუქტები, ტანსაცმელი და ნივთები სამხედრო მოქმედებების შედეგად დაზარალებულთათვის.