ვატიკანმა აარქიეპისკოპოსი კარლო ვიგანო რკე - დან განკვეთა და სქიზმაში დაადანაშაულა
2024 წლის 5 ივლისს ვატიკანმა ოფიციალურად განკვეთა არქიეპისკოპოსი კარლო მარია ვიგანო კათოლიკური ეკლესიიდან, განაცხადა პარასკევს რკე-ის დოქტრინის დიკასტერმა.
გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღო, რაც არქიეპისკოპოსმა ვიგანომ უგულებელყო გასულ კვირას ვატიკანის მოწვევა განხეთქილების შესახებ ბრალდებების განსახილველად.
2024 წლის 5 ივლისს ვატიკანმა გამოაცხადა არქიეპისკოპოსი ვიგანოს latae sententiae (ავტომატური განკვეთა), რომის პაპ ფრანცისკეს ცნობაზე და წარდგენაზე უარის თქმის მოტივით, ისევე როგორც პაპის ავტორიტეტის ქვეშ მყოფი ეკლესიის წევრებთან კომუნიკაციაზე. გარდა ამისა, ვიგანო არ ცნობს რკე-ის მეორე ვატიკანის საბჭოს ლეგიტიმურობას.
შეერთებულ შტატებში პაპის ყოფილ ნუნციოს ახლა ყველაზე სერიოზული სასჯელი ემუქრება კათოლიკურ ეკლესიაში: მას ეკრძალება მორწმუნეებთან ურთიერთობა და აკრძალულია საიდუმლოებაზე წვდომა.
არქიეპისკოპოსი ვიგანო, რომელიც ცნობილია იმით, რომ ადანაშაულებს ეკლესიის მაღალჩინოსნებს ყოფილი კარდინალ თეოდორ მაკკარიკის მიერ ჩადენილი ძალადობის დამალვაში, არაერთხელ უარყო პაპ ფრანცისკეს უფლებამოსილება და გადადგომისკენ მოუწოდა.
28 ივნისის ვრცელ განცხადებაში, ვიგანომ დაადანაშაულა რომის პაპი "ერესი და განხეთქილების" გამო COVID-19 ვაქცინის პოპულარიზაციასა და ვატიკანსა და ჩინეთს შორის ეპისკოპოსების დანიშვნის შესახებ შეთანხმების ზედამხედველობის გამო.
ვიგანოს თქმით, პაპ ფრანცისკეს ქმედებები და რწმენა მას ერეტიკოსად და სქიზმატად აქცევს. ვიგანომ ასევე განაცხადა, რომ მას არ აქვს მიზეზი, რომ თავი განცალკევებულად მიიჩნიოს ეკლესიასთან და პაპთან ზიარებისგან, რომელთანაც არასოდეს ჰქონია ურთიერთობა.
20 ივნისს ვიგანომ სოციალურ ქსელებში განაცხადა, რომ იგი რომში დაიბარეს განხეთქილების ბრალდებებზე პასუხის გასაცემად. კონკრეტული ბრალდებები მოიცავდა საჯარო განცხადებებს, რომლებიც უარყოფდნენ რომის პაპ ფრანცისკესა და ვატიკანის მეორე საბჭოს ლეგიტიმურობას.
ბრალდებების საპასუხოდ, ვიგანომ თქვა, რომ მას არ გაუგზავნია არანაირი მასალა ვატიკანისთვის თავის დასაცავად, რადგან არ ცნობს დიკასტერიის უფლებამოსილებას რწმენის საკითხებში.