ესს-ს სურს იცოდეს, რა რელიგიას აღიარებენ უკრაინელები
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურმა გამოაცხადა სამი ტენდერი ეთნიკური ურთიერთობებისა და უკრაინის მოქალაქეების ენობრივი, ეთნიკური, რელიგიური იდენტობების იდენტიფიკაციის სფეროში, საერთო ღირებულებით 8,2 მილიონი გრივნა. - იუწყება Главком.
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, 6 მილიონი გრივნა დაიხარჯება საზოგადოებრივი აზრის სრულიად უკრაინულ მონიტორინგზე. დაგეგმილია გამოკითხონ მინიმუმ 3,5 ათასი რესპონდენტი, რომლებიც ცხოვრობენ უკრაინის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე. კითხვები იქნება „უკრაინის ეროვნული უმცირესობებისა და ძირძველი ხალხის წარმომადგენელთა ეთნიკური და კულტურული თვითიდენტიფიკაციის ყველაზე აქტუალური პრობლემების იდენტიფიცირება სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დროს; ეროვნული უმცირესობებისა და ძირძველი ხალხების უფლებების პატივისცემისა და არადისკრიმინაციის საკითხები; უკრაინის მოქალაქეების ენობრივი და რელიგიური იდენტობების კვლევა, მათ შორის ეროვნული უმცირესობებისა და ძირძველი ხალხების კონტექსტში“.
კიდევ ერთი კვლევა, რომლის მოსალოდნელი ღირებულებაა 1,3 მილიონი გრივნაა (მინიმუმ 1,6 ათასი რესპონდენტი) შექმნილია უკრაინის მოსახლეობის დამოკიდებულების შესასწავლად სხვადასხვა ეროვნული უმცირესობებისა და ძირძველი ხალხის წარმომადგენლების მიმართ; შეაფასოს ერთიანობა და უთანხმოება; გაარკვიეთ კონფლიქტის დონე უკრაინულ საზოგადოებაში ეთნიკური ურთიერთობების კონტექსტში. ცალკე შესწავლილი იქნება უკრაინის მოსახლეობის ენობრივი და რელიგიური იდენტობა.
900 ათასი გრივნა დაინიშნება სოციოლოგიური გამოკითხვისთვის ჩერნივცის და ტრანსკარპატების რეგიონების მცხოვრებთა შორის ეთნიკური ურთიერთობების (ეთნიკური, ენობრივი და რელიგიური იდენტობების) შესასწავლად. გამოკითხული იქნება 1,2 ათასი ადამიანი (თითო რეგიონში 600) 18 წლის და უფროსი ასაკის, მათ შორის მუდმივი მცხოვრებლები და დევნილები.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მოხსენება რელიგიური თავისუფლების დარღვევის შესახებ მორწმუნეებზე სახელმწიფო ზეწოლის კონკრეტულ ფაქტებს შეიცავს.