უუს-ში გაასაიდუმლოეს ინფორმაცია რუსეთში უმე-ს იერარქთა შესაძლო გაცვლის შესახებ
უკრაინის უშიშროების სამსახურმა უარი განაცხადა, რომ ჟურნალისტებს წარუდგინოს რამე ინფორმაცია რუსეთში უმე-ს იერარქთა შესაძლო გაცვლის შესახებ, რომელთა წინააღმდეგ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმეები, იუწყება გამომცემლობა «Главком», რომელმაც გააგზავნა შესაბამისი შეკითხვა.
„მოთხოვნილი ინფორმაცია მოქმედებს გრძნობებზე და მისმა გავრცელებამ შესაძლოა ზიანი მიაყენოს უკრაინის დატყვევებულ მცველთა და უკანონოდ დაკავებულ სამოქალაქო პირთა განთავისუფლების პროცესს, აგრეთვე განთავისუფლებულ პირებსაც“, - იუწყება გაერთიანებული ცენტრის ხელმძღვანელი ანდრეი პასტერნაკი ჟურნალისტების მიმართვის პასუხად.
გამომცემლობა იუწყება, რომ მისი თანამშრომლები დაინტერესდნენ, თუ გამოხატა რფ-მ ინტერესი კიევ-პეჩერის ლავრის ნაცვალის, მიტროპოლიტ პავლეს, სვიატოგორსკის მიძინების ლავრის ნაცვალის, მიტროპოლიტ არსენის, უმე-ს ზაპოროჟიეს და მელიტოპოლსკის მიტროპოლიტ ლუკას, ჩერკასკისა და კანევსკის მიტროპოლიტ თეოდოსის გაცვლაზე.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადრე დეპუტატი არტემ დმიტრუკი აღშფოთებული იყო იმის გამო, რომ უმე-ს იერარქი უნდა გაცვალონ როგორც სამხედრო ტყვე და მტერი. „დაფიქრდით! მათთვის უკრაინის მოქალაქე - „სამხედრო ტყვე და მტერია“.