ზორია: რუსეთის ფედერაცია გავლენას ახდენს უკრაინულ რელიგიურ ორგანიზაციებზე და არა მხოლოდ უმე-ზე
მეუ-ს სპიკერმა ევსტრატი ზორიამ დაინახა რუსეთის გავლენა უკრაინაში რელიგიურ ორგანიზაციებზე. ამის შესახებ მან Gazeta.ua-სთან ინტერვიუში ისაუბრა.
ზორიამ სახელმწიფოს დაავალა, საკანონმდებლო გზით გააანადგუროს უკრაინელებზე რუსეთის ფედერაციის გავლენის ეს ინსტრუმენტი.
„ეს ეხება არა რელიგიის თავისუფლებას, არამედ ლოგიკური სერიის დასრულებას: თუ ჩვენ არ გვაქვს რუსული ბანკები და მედია, მაშინ არ უნდა არსებობდეს რუსული რელიგიური ორგანიზაციები. ეს ეხება არა მხოლოდ მართლმადიდებლობას - ნაკლებად თვალსაჩინო მასშტაბით, რუსული პოლიტიკა ვრცელდება პროტესტანტულ, ებრაულ და მუსულმანურ გარემოზე“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან და მოითხოვა ამ გავლენის საკანონმდებლო აკრძალვა.
მანამდე იგივე პოზიცია გამოთქვა მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს სპიკერი თვლის, რომ ბავშვების ხელახალი მონათვლით მისი რელიგიური სტრუქტურის მიხედვით, უმე არღვევს მართლმადიდებლობის კანონებსა და დოგმატებს, რადგან ასე თქვა რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ.