პატრიარქი ბართლომეს მხარდაჭერა უკრაინაში – აბსურდია, – მიტ. ანტონი
2021 წლის 9 ივლისს უმე - ის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩი) თქვა, რომ პატრიარქ ბართლომეს უკრაინაში ჩამოსვლის მხარდაჭერა აბსურდია.
კიევის სოციოლოგიის საერთაშორისო ინსტიტუტის ბოლო დროინდელი კვლევის შედეგების ანალიზისას, რომელიც რელიგიურ თემებს ეხებოდა, ვლადიკამ აღნიშნა, რომ ”ეს ალბათ პირველი შემთხვევაა, როდესაც საქმე გვაქვს ციფრებთან, რომლებიც აშკარად აბსურდულია და როგორც ბევრი თვლის, საბოლოო მაჩვენებლების მომხმარებლების მიერ მოთხოვნილ ფონზე მორგების მცდელობაა. "
მიტროპოლიტის ანტონის თქმით, ”რატომღაც სასწაულებრივად აღმოჩნდა”, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის 49% სავარაუდოდ დადებითად უყურებს პატრიარქ ბართოლომეს ვიზიტს უკრაინაში.
”მაგრამ ნებისმიერი საღად მოაზროვნე ადამიანისთვის მაშინვე ცხადი ხდება, რომ ეს შედეგები ნამდვილი აბსურდია”, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
ვლადიკამ აღნიშნა, რომ უმე- ის მორწმუნეთა თითქმის ნახევარს არ შეუძლია მხარი დაუჭიროს ადამიანის ჩამოსვლას, "რომლის გადაწყვეტილების შემდეგაც დაიწყო ჩვენი ეკლესიის განადგურების პროცესი".
”რა მოწონება შეიძლება გამოიწვიოს იმ ადამიანის ვიზიტმა ქვეყანაში, ვინც პასუხისმგებელია ჩვენი ეკლესიების ხელში ჩაგდებაზე, მრევლის ცემაზე და უკრაინის მოქალაქეების ძირითადი უფლებების სხვა დარღვევებზე? თუ ფანარიონის მეთაურს ამდენი მხარდამჭერი ჰყავს, გასაკვირია რატომ უწევთ ,,მეუ-ს’’ ადაპტებს ტაძრების წართმევა და არა თავიანთ რიგებში მილიონობით მხარდამჭერის მიღება?’’- გაკვირვებით ამბობს მიტროპოლიტი ანტონი.
ის დარწმუნებულია, რომ «ზემოთ ნახსენები "ციფრების" უკან დგას ეხეში მანიპულაცია», რომლის მიზანია – «შექმნან უკრაინის ეკლესიის მხრიდან კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მხარდაჭერის ფონი, გამოიყენონ ეს ფონი სხვა ადგილობრივი ეკლესიების დასანახად, რომ მოახდინონ მათი დარწმუნება იმაში, თითქოს და ფანარიონის მიერ უკრაინის ეკლესიაში დამღუპველი განხეთქილების ჩამოგდება მცდარია.».
ამასთან, იერარქი თვლის, «ამ სქემის დამკვეთები ძალიან შორს წავიდნენ», რადგანაც «სოციალური კვლევების სულელური შედეგების დაჯერება მხოლოდ იმ ადამიანებს შუძლიათ, რომლებიც ძალიან შორს არიან რეალობის აღქმასთან».
ადრე მჟკ წერდა, მთავარეპისკოპოსი ნიკოლაის აზრით (პოჩტოვი), კონსტანტინოპლის პატრიარქის ბართლომეს ვიზიტი უკრაინაში გამოიწვევს უმე-ს მიმართ თავდასხმების ახალ ტალღას.