ომბუნდმენდმა რეაგირება მოახდინა მიტროპოლიტ არსენის დროებითი დაკავების იზოლატორში არაკანონიერ დაპატიმრებაზე
სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენი. ფოტო: Святогорская лавра
უმაღლეს რადაში ადამიანის უფლებების დაცვის  საკითხებში უფლებამოსილმა პირმა დიმიტრი ლუბინეცმა დაავალა ჩაეტარებინათ მოკვლევა წინასწარი დაკავების იზოლატორში სვიატიგორსკის ლავრის მეუფე არსენის უკანონო დაკავების შესახებ. ამაზე დაწერა 18 ივლისს თავის ტელეგრამ-არხზე არტემ დმიტრუკმა.
სახალხო დეპუტატმა განაცხადა, რომ მისი სადეპუტატო მოთხოვნის საპასუხო წერილში დიმიტრი ლუბინეცმა მიუთითა, რომ რეაგირება მოყვება უფლებამოსილი ორგანოებისგან „უმე-ს იერარქისთვის პატიმრობის გაგრძელებას არაუფლებამოსილი პირის მხრიდან“, აღნიშნა დმიტრუკმა.
სვიატიგორის ლავრის მოსაყდრეს, მიტროპოლიტ არსენს უკანონოდ და სასამართლო განჩინების გარეშე აკავებენ წინასწარი დაკავების იზოლატორში უკვე თითქმის თვეა( პატიმრობის ვადა უკვე გაუვიდა 22 ივნისს).
„მოსამართლეებმა ვერ გამოიტანეს  გადაწყვეტილება მეუფის მიმართ აღმკვეთი ღონისძიების შესახებ. ვადა გაუვიდა 22 ივნისს! დღეს- 18 ივლისია,-წერს სახალხო დეპუტატი.- მოვუწოდებ ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციას, კერძოდ  გაეროს -ს ადამიანის უფლებების საბჭოს, მიაქციონ ყურადღება ამ თვითნებობას“.