დაზარალებული კიბაკის მოსახლეობა ტაძრის კურთხევის წლისთავს აღნიშნავს
13 ივლისს, წმიდა დიდებული და ყოვლადწმინდა მოციქულთა საკათედრო ტაძრის ხსენების დღეს, ჩერნოვცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტმა მელეტმა (ეგორენკო) შეასრულა სადღესასწაულო საღმრთო მსახურება ახალი ეკლესიის კურთხევის წლისთავთან დაკავშირებით, რომელიც აშენდა რეიდერების მიერ წართმეულის სანაცვლოდ, იუწყება ჩერნოვცი – ბუკოვინის ეპარქია Facebook– ის გვერდზე.
ღვთისმსახურების დაწყებამდე მრევლი თბილად შეხვდა მიტროპოლიტს, რომელმაც ერთი წლის წინ აკურთხა ტაძარი.
”დღეს ჩვენ გვაქვს შესაძლებლობა, ერთად განვადიდოთ წმიდა მოციქულები, ერთად ვილოცოთ და ვთხოვოთ ღმერთს, რომ იგი წმიდა მოციქულთა ლოცვით განამტკიცებს ჩვენს სამოციქულო რწმენას, დაგვეხმარება იმ ერთგულებისა და კანონების დაცვაში, რომელთაც იცავდნენ ჩვენი წინაპრები. ”, - თქვა ვლადიკა მელეტმა შეხვედრაზე.
შემდგომ მთავარეპისკოპოსმა საღვთო ლიტურგია აღავლინა პოკროვის ტაძარში. მიტროპოლიტს მსახურებაში ეხმარებოდნენ ტაძრის წინამძღვარი მამა ვიტალი და ეპარქიის სასულიერო პირები.
ექვსი წლის წინ, ტაძრის წინამძღვრის მამა იოანე სტოლარის გარდაცვალების შემდეგ მრევლის ნაწილი გადავიდა სქიზმატიკოსებთან, არაკანონიკურ უმე(კ)-ში, მაგრამ მრევლის ნაწილი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის ერთგული დარჩა. მრევლი იძულებული იყო სალოცავად მეზობელ სოფელში გადასულიყო.
შემდეგ მორწმუნეებმა ახალი ტაძრის აშენება დაიწყეს. სქიზმატიკოსები აგრესიულად იყვნენ განწყობილი უმე-ს მრევლის მიმართ და ხელს უშლიდნენ მათ: ამოთხარეს სანგრები და ჩაქუჩით გატეხეს ჩასხმული ფუნდამენტი. ყველა ამ წინაღობის მიუხედავად, ტაძარი აშენდა და ეკურთხა 2020 წლის 13 ივლისს.