ბმე-ის პატრიარქი: არ შეიძლება იყოს კომპრომისები ეკლესიის კანონებთან დაკავშირებით
ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ოფიციალურმა ჟურნალმა Church Gazette-მ გამოაქვეყნა პირველი ვრცელი ინტერვიუ უწმიდეს პატრიარქ დანიელთან, რომელშიც მან კომენტარი გააკეთა მსოფლიო მართლმადიდებლობაში არსებულ ვითარებაზე.
ბმე-ის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ ამ დროისთვის შეწყვეტილია ევქარისტიული ზიარება ზოგიერთ ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის, რაც მტკივნეულ ჭრილობებს აყენებს ქრისტეს მთელ სხეულს.
„ეკლესიური თანამეგობრობის ნაკლებობა ტრაგედიაა ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანისთვის. შემთხვევითი არ არის, რომ ყოველ წმიდა ლიტურგიაზე ვლოცულობთ „ღვთის წმიდა ეკლესიების კეთილდღეობისთვის და მათი ერთიანობისთვის“. ამიტომ, მთელი ძალით უნდა ვეცადოთ, რომ ეს დაყოფა არ გაღრმავდეს და კიდევ არ გავაფართოვოთ“, - განაცხადა მან.
ეკლესიის გამოცდილების გახსენებისას მან ხაზგასმით აღნიშნა: მხოლოდ მაშინ, როდესაც ეკლესია თანმიმდევრულად და დაჟინებით იცავდა კანონიკურ წესრიგს სიახლეებისგან, ჩადგა ყველა ქარიშხალი.
„სხვა გზა არ არის, რადგან ამ მხრივ კომპრომისები არ უნდა იყოს“, - აღნიშნა ბულგარეთის პატრიარქმა. – როგორც წმინდა იოანე ოქროპირი ამბობს: „სახელი „ეკლესია“ ნიშნავს შეხვედრას“. საეკლესიო ცხოვრების პრობლემები ყოველთვის წყდებოდა შეთანხმებული გზით, ეკლესიის კონსოლიტურ ორგანოებში და თანამოაზრეობის სულისკვეთებით. ამავდროულად, ეკლესია არ უნდა მოექცეს კონკრეტული კონიუნქტურულ პროცესებში გეოპოლიტიკური თვალსაზრისით, არ უნდა მოექცეს პოლიტიკის თანამედროვე ტენდენციებში, მაგრამ უნდა ვიცოდეთ მისი მაღალი მისია“.
უწმინდესმა შეახსენა, რომ ეკლესიის მისიაა ქრისტეს, მისი მშვიდობის დამოწმება და მასზე მინდობილი ადამიანური სულების გადარჩენისკენ წარმართვა.
მისი რწმენით, მართლმადიდებლობასა და ეკლესიის ერთიანობაში დარჩენისთვის „ადამიანმა უნდა დაიცვას კანონიკური წესრიგი და არ ჰქონდეს გარყვნილი ან ტენდენციური ინტერპრეტაცია იმ ძირითადი დებულებების, რომლებიც არეგულირებს ადგილობრივ ეკლესიებს შორის ურთიერთობას“.
„არ უნდა გავიმეოროთ ის შეცდომები, რომლებიც წარსულში დაუშვა ზოგიერთმა ადგილობრივმა ეკლესიამ და ჩამოშორდა მართლმადიდებლობის ერთობას. ამის კონკრეტული მაგალითია რომის კათოლიკური ეკლესია, რომელმაც დაყოფის შემდეგ შეიტანა სიახლეები რწმენის დოგმატურ ჭეშმარიტებაში და ეკლესიის კანონიკურ წესრიგში“, - დაასკვნა მან.
როგორც მჟკ წერდა, ბულგარელმა ჟურნალისტმა თქვა: პატრიარქი დანიელი რომ არ აერჩიათ, განხეთქილება მოხდებოდა.