მეუ-ს იერარქმა დაასახელა მისი სტრუქტურის სასულიერო პირების რაოდენობა უმე-თან მიმართებაში
პოლტავასა და კრემენჩუგის მიტროპოლიტმა თქვა, რომ მის რელიგიურ სტრუქტურას პერსონალი აკლია, იუწყება Kremenchutskaya Gazeta.
უფრო მეტიც, მეუ-ს აკლია როგორც კაპელანები, ასევე „მღვდლები“, რომლებიც არ არიან დაკავშირებული ამ მისიას.
„ის, რომ ჩვენ არ გვყავს საკმარისი სასულიერო პირები, სიმართლეა, ეს არ არის საიდუმლო. თქვენ იცით, რომ უკრაინული ეკლესია უმცირესობაში იყო, მიწას არ გვაძლევდნენ, მუდმივად ავიწროებდნენ. ეს კრემენჩუგშიც კი ჩანს. მოსკოვისა და უკრაინელი მღვდლების თანაფარდობა აქ არის შვიდი უკრაინელი მღვდლის წინააღმდეგ დაახლოებით 40 მოსკოვის წინააღმდეგ... დღეს ჩვენ გვჭირდება კაპელანები ფრონტზე, ჩვენ გვჭირდება დღეს მღვდლები“, - თქვა მან.
მიტროპოლიტმა თეოდორემ ასევე განაცხადა, რომ მეუ ცდილობს ამ პრობლემის მოგვარებას მათ ეკლესიებში მოსული საერო პირების ხარჯზე. მისი თქმით, მეუ -ს პოლტავას ეპარქიაში ახლა დაახლოებით 15 დიაკონია, რომლებიც ასევე შეიძლება გახდნენ „მღვდლები“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის ივლისში მეუ-მ განაცხადა, რომ მათ სტრუქტურაში დაახლოებით 5500 სასულიერო პირია. უმე-ის სასულიერო პირთა რაოდენობა 2022 წლის ბოლოს შეადგენს 12551-ს.