მსოფლიო აღაშფოთა პარიზის ოლიმპიურ თამაშებზე ტრანსვესტიტების მიერ საიდუმლო სერობის პაროდიამ
პარიზში 2024 წლის ოლიმპიური თამაშების გახსნის ცერემონიალმა საერთაშორისო აღშფოთება გამოიწვია „ტრავესტიული შოუს“ გამო, რომლითაც ლეონარდო და ვინჩის ნახატის „საიდუმლო სერობის“ პაროდია მოხდა, იუწყება Fox News.
ერთ-ერთი სპექტაკლის დროს შემსრულებლებმა, მათ შორის დრაგ ქუინსმა და მძიმეწონიანმა ქალმა, რომელსაც თავზე გვირგვინი ეკეთა, შეასრულეს პაროდია ლეონარდო და ვინჩის მსოფლიოში ცნობილი ნახატის ქრისტესა და მისი მოციქულების გამოსახულებით.
ბევრმა გამოჩენილმა პოლიტიკურმა და საზოგადო მოღვაწემ მთელი მსოფლიოდან ეს ჩვენება შეაფასა, როგორც დასავლური ცივილიზაციის კულტურული გახრწნის ნიშანი.
Tesla-ს დამფუძნებელმა ილონ მასკმა გააკრიტიკა დემონსტრაცია და თქვა: „ეს უკიდურესად უპატივცემულობაა ქრისტიანების მიმართ“.
ჰარისონ ბატკერმა, NFL-ის ფეხბურთელმა, წმინდა წერილის ციტირება მოახდინა, დაგმო დემონსტრაცია და დაწერა: „ნუ მოტყუვდებით: ღმერთის დაცინვა შეუძლებელია. კაცი რასაც დათესავს, იმასაც მოიმკის. ვინც თესავს თავის ხორცს, ხორციდან მოიმკის ხრწნას; ხოლო ვინც თესავს სულს, სულისაგან მოიმკის საუკუნო სიცოცხლეს“ (გალ. 6,7-8).
„ეს სიგიჟეა. გახსენა ღონისძიება და წარმოადგინო საიდუმლო სერობის სცენა ქალების ტანისამოსში ჩაცმული მამაკაცებით“, - თქვა კანადელმა რადიოს წამყვანმა კლინტ რასელმა. ”დედამიწაზე 2,4 მილიარდი ქრისტიანია და, როგორც ჩანს, ოლიმპიურ თამაშების ორგანიზატორებს თავიდანვე სურდათ ყველასთვის ხმამაღლა ეთქვათ, რომ მათ მიმართ არ არიან კეთილგანწყობილი.”
უოლ სტრიტის ფინანსური და კულტურული კომენტატორი სილვერი ამტკიცებს, რომ ეს ასახავს თანამედროვე საფრანგეთის ყველაზე ცუდ ასპექტებს.
”ყოველ შემთხვევაში, ჩინეთმა ოლიმპიადაზე საკუთარი ქვეყანა საუკეთესოდ წარმოაჩინა,” - თქვა მან. როგორც ჩანს, საფრანგეთი გადაწყვეტილია აჩვენოს თავისი ქვეყნის ყველაზე სუსტი და უარესი მხარეები ოლიმპიადაზე.
კონსერვატორმა ფრანგმა პოლიტიკოსმა და ევროპარლამენტის წევრმა მარიონ მარეშალმა გააფრთხილა საერთაშორისო აუდიტორია, რომ საკამათო დემონსტრაცია არ ასახავს ფრანგი ხალხის ხასიათს.
„მსოფლიოს ყველა ქრისტიანს, ვინც უყურებს #Paris2024 ცერემონიას და თავს შეურაცხყოფილად გრძნობს დრაგ ქუინსების მიერ შესრულებული საიდუმლო სერობის პაროდიის გამო, იცოდეთ, რომ ეს არის არა საფრანგეთი, არამედ მემარცხენე უმცირესობა, რომელიც მზად არის ნებისმიერი პროვოკაციისთვის. #notinmyname,” - წერს იგი.