ვატიკანი ბაიდენს ბენედიქტ XVI-ს ადარებს იმის გამო, რომ მან უარი თქვა არჩევნებში მონაწილეობაზე
ვატიკანში მაღალ შეფასებას მისცეს აშშ-ის ამჟამინდელი პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის გადაწყვეტილებას საარჩევნო მარათონიდან გამოსვლის შესახებ. ვატიკანის მედიის დირექტორის მოადგილის ალესანდრო ჯიზოტის თქმით, ამერიკის პრეზიდენტის გადაწყვეტილება მოგვაგონებს ბენედიქტ XVI-ის გადაწყვეტილებას „უარი თქვას პეტრეს მსახურებაზე“.
„როდესაც გამოჩენილი საზოგადო მოღვაწე გადაწყვეტს უკან დახევას, დათმობას, ის მაშინვე იძენს საზოგადოების სიმპათიას და პატივისცემას. ეს გასაოცრად განვიცადეთ 2013 წლის 11 თებერვალს, როდესაც ბენედიქტ XVI-მ ისტორიულად უარყო პეტრეს მსახურება. ჩვენ ვიაზრებთ ამას - თუმცა სხვა სფეროში - ისევე ნათლად ამ ბოლო 24 საათში მას შემდეგ, რაც აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა გამოაცხადა, რომ ის უარს ამბობს თეთრ სახლში მეორე ვადის არჩევაზე.
ის აღნიშნავს, რომ გადაწყვეტილება გარკვეული პერიოდის განმავლობაში იყო "ჰაერში" და დემოკრატიული პარტიის ბევრი ცნობილი წევრი მოუწოდებდა ბაიდენს უარი ეთქვა ხელახლა არჩევნებში მონაწილეობაზე. „თუმცა, საბოლოო არჩევანი თეთრი სახლის მფლობელს ეკისრებოდა და, შესაბამისად, ძალიან პირადი და რა თქმა უნდა რთული გადაწყვეტილება, არ იყაროს კენჭი პრეზიდენტად კიდევ ოთხწლიანი ვადით, მას ეკუთვნის“, - ასკვნის ავტორი.
ვატიკანი იმედოვნებს, რომ ბაიდენი პრეზიდენტობის ვადას ნაყოფიერად გამოიყენებს, განსაკუთრებით უკრაინაში ომის დასასრულებლად.
„ბოლოს და ბოლოს, პოლიტიკა შეიძლება იყოს ძალიან ნაყოფიერი თუნდაც მოკლე პერიოდში: ჯო ბაიდენს 2025 წლის 20 იანვარს ძალაუფლების გადაცემამდე „მხოლოდ“ 6 თვე დარჩა. აღარ არის საჭირო არჩევანის გაკეთება მხოლოდ კამპანიის გულისთვის და შეიძლება იმედი ვიქონიოთ, რომ აშშ-ის პრეზიდენტი წამოაყენებს თამამ და კრეატიულ ახალ ინიციატივებს იმ მიზნების მისაღწევად, რომლებიც განსაზღვრავს მის მემკვიდრეობას ისტორიაში, განსაკუთრებით საგარეო პოლიტიკაში, დაწყებული კონფლიქტებიდან უკრაინასა და ახლო აღმოსავლეთში.
როგორც მჟკ წერდა, მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ N 8371 კანონპროექტის განხილვის წინა დღეს, 23 ივლისს, უკრაინის საელჩოდან მიიღეს „ცხელი სიგნალები“ ვაშინგტონში, რომ არ მიეცათ ხმა უმე-ის აკრძალვის სკანდალური კანონისთვის.