გენერალური პროკურატურა ამსტერდამის წინააღმდეგ საქმის აღძვრას გეგმავს, - მოსიიჩუკი
უკრაინელი პოლიტიკოსი და საზოგადო მოღვაწე იგორ მოსიჩუკი იტყობინება, რომ გენერალური პროკურატურა უმაღლესი რადას ხელმძღვანელის რუსლან სტეფანჩუკის თხოვნით ემზადება სისხლის სამართლის პროცესის დასაწყებად უმე-ის ამერიკელი უფლებადამცველის რობერტ ამსტერდამის წინააღმდეგ. ამის შესახებ მოსიჩუკმა ტელეგრამ-არხზე 1 აგვისტოს დაწერა.
მისი თქმით, მიზეზი ის იყო, რომ რობერტ ამსტერდამი არის უმე-ის იურისტი და ეწინააღმდეგება ეკლესიის აკრძალვის კანონის მიღებას.
„იმის გათვალისწინებით, რომ რობერტ ამსტერდამი მჭიდროდ თანამშრომლობს აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატის ჯ.დ. ვენსის ოფისთან, ჩვენ ვასკვნით, რომ პრეზიდენტის ოფისმა დადო თავისი საბოლოო ფსონი და აქტიურად დაუჭერს მხარს კამალა დევი ჰარისს ამერიკის პრეზიდენტის არჩევნებში. კიდევ ერთხელ, ხელისუფლება აყალიბებს უკრაინას აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებში ერთი ადამიანის მხარდაჭერით“, - მიიჩნევს პოლიტიკოსი.
როგორც მჟკ წერდა, მოსიჩუკმა მანამდე განაცხადა, რომ პოროშენკო იყენებს 8371 კანონს პირადი რეიტინგის გასაზრდელად.