უკრაინაში დარეგისტრირდება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უმე, - პოლიტიკოსი
უკრაინის პრეზიდენტის აპარატი ფანართან ერთად კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რეგისტრაციისთვის ემზადება, რომელიც, მათი გეგმების მიხედვით, აკრძალვის შემდეგ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასაც მოიცავს. ამის შესახებ უკრაინელმა პოლიტიკოსმა და საზოგადო მოღვაწემ იგორ მოსიჩუკმა განაცხადა.
”უკრაინაში შეიქმნება, უფრო სწორად, დარეგისტრირდება ახალი ეკლესია - უმე-კს (უბრალოდ არ იფიქროთ, რომ კიევის საპატრიარქო) კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია! ამ ეკლესიამ, უფრო სწორად, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეგზარქოსმა (ფილიალმა), სტამბოლის ფანარისა და ჩვენი ბანკოვას გეგმის მიხედვით, აკრძალვის შემდეგ უნდა მიიღოს უმე-ის სამღვდელოება და სამრევლო“, - წერს მოსიჩუკი.
პოლიტიკოსის თქმით, მათ სურთ, ბანკოვასთან შეთანხმებით, პირველ პლენარულ სხდომაზე კენჭი უყარონ უმე-ის აკრძალვას. რის შემდეგაც ხელისუფლება აპირებს მოიწვიოს უმე-ის სასულიერო პირები და მორწმუნეები ამ სტრუქტურაში გადასასვლელად.