ექსპერტი: უუს იმუშავებს მათთან, ვინც არ ეთანხმება უმე-ში, ფანარის სტრუქტურაში გადასვლას
უკრაინელმა პოლიტიკოსმა და საზოგადო მოღვაწემ იგორ მოსიჩუკმა განაცხადა, რომ უკრაინაში აპირებენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის შექმნას, სადაც ხელისუფლებისა და ფანარის გეგმების მიხედვით, უმე-ის სასულიერო პირები და მორწმუნეები უნდა გადავიდნენ.
„ზელენსკი დარწმუნებულია, რომ უმე-ის აკრძალვის შემდეგ, ამ ეკლესიის მთელი სამღვდელოება და სამწყსო გაექცევა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს საეგზარქოსოში და თუ არა, უუს აიძულებს…“ - დაწერა პოლიტიკოსმა ფეისბუქზე.
მოსიჩუკის თქმით, ეს სტრატეგიული შეცდომაა და კონსტანტინოპოლის ეგზარქოსს მორწმუნეებს შორის მნიშვნელოვნად ნაკლები მხარდაჭერა ექნება, ვიდრე მეუ-ს.
„უფრო მეტიც, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ფილიალი მეუ-დან უფრო მეტ სამრევლოს მიიღებს, ვიდრე უმე-დან“, - დასძინა მან.
როგორც მჟკ წერს, უკრაინის პრეზიდენტის აპარატი ფანართან ერთად ემზადება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რეგისტრაციისთვის, რომლის შემადგენლობაშიც, მათი გეგმების მიხედვით, აკრძალვის შემდეგ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასაც გაერთიანდება.