რფ-ში გაათავისუფლეს მღვდელი კურმოიაროვი, რომელიც გაასამართლეს ჯარის შესახებ ყალბი ინფორმაციის გავრცელებისთვის
დეკანოზი იოანე კურმოიაროვი სასამართლოში. ფოტო: SOTAvision
რუსეთში მღვდელი იოანე კურმოიაროვი, რომელიც გაასამართლეს რუსული არმიის შესახებ ყალბი ინფორმაციის გავრცელებისთვის, გაათავისუფლეს, იუწყება Meduza.
ის სამწლიან სასჯელს იხდიდა ვიდეო ბლოგის გადაღებისთვის, სადაც აკრიტიკებდა უკრაინის ხელისუფლების ქმედებებს. სასამართლო პროცესზე მან აღიარა დანაშაული ფეიკის გავრცელებაში და პატიება სთხოვა ყველას, „ვისაც ზიანი მიაყენა თავისი პუბლიკაციებით“.
პროკურატურა კურმოიაროვისთვის 7 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითხოვდა. SOTAvision-ის ცნობით, ღვთისმეტყველს ბრალი ედება YouTube-ის არხზე „ვირტუალური მართლმადიდებლური მრევლი“ ვიდეოების გამოქვეყნება, სადაც ის უკრაინაში რუსი სამხედროების ქმედებებს ქრისტიანული თვალსაზრისით განიხილავდა.
კერძოდ, ვიდეოში "ვინ იქნება ჯოჯოხეთში და ვინ იქნება სამოთხეში?" მღვდელი ამტკიცებდა, რომ სახარების თვალსაზრისით, „ის, ვინც აგრესიას ახორციელებს, არ იქნება სამოთხეში, როგორც არ უნდა შეეცადოს“.
2021 წლის 26 დეკემბერს მღვდელმონაზონი იოანე (კურმოიაროვი) მიიღეს რმე საზღვარგარეთ, მისი ამჟამინდელი წოდებით და უფლებით შეასრულოს წმინდა რიტუალები.
როგორც მჟკ იტყობინება, მღვდელი იოანე კურმოიაროვი უმე-ის ყოფილი სასულიერო პირია. მანამდე მას უკრაინაში დევნიდნენ „ანტიუკრაინული საქმიანობისთვის“, რის გამოც 2019 წელს გადავიდა რუსეთის ფედერაციაში. 2021 წლის 26 დეკემბერს მღვდელმონაზონი იოანე (კურმოიაროვი) მიიღეს რმეს-ში მისი ამჟამინდელი წოდებით და უფლებით შეასრულოს წმინდა რიტუალები.