ისრაელი ირანისგან თავდასხმას ელოდება "ტაძრის დანგრევის გამო გამოცხადებული გლოვის" დღეს
გოდების კედელი, რომელიც გადაურჩა რომაელების მიერ მეორე ტაძრის დანგრევას 70 -წელს. ფოტო: Chaim Goldberg/Flash90
დასავლურმა დაზვერვის წყაროებმა Sky News Arabia-ს განუცხადეს, რომ ირანი და ჰეზბოლა, სავარაუდოდ, განახორციელებენ შეტევას ისრაელზე "ებრაულ კალენდარში ყველაზე სევდიან დღეს" - ტიშა ბ'ავ - "ტაძრის დანგრევის გლოვის დღეს". წელს 12 აგვისტოს ემთხვევა.
მოხსენების თანახმად, ამ დღის არჩევა მოიცავს რამდენიმე სიმბოლურ, ფსიქოლოგიურ და ტაქტიკურ ასპექტს, მათ შორის „დაუცველობისა და შიშის გრძნობის გაზრდას, ისტორიული ტრავმების ფენას“, ასევე პირდაპირ გზავნილს ისრაელისთვის, რომ ის განადგურებისგან დაცული არ არის.
გაეროს სპეციალურმა კოორდინატორმა ახლო აღმოსავლეთის სამშვიდობო პროცესში თორ ვენესლანდმა კომენტარი გააკეთა რეგიონში არსებულ სერიოზულ დაძაბულობაზე და თქვა, რომ საჭიროა სასწრაფო, კოორდინირებული ქმედება სიტუაციის შემდგომი გაუარესების თავიდან ასაცილებლად.
„ბოლო დღეებში მე ჩართული ვიყავი კრიტიკულ დისკუსიებში რეგიონის შესაბამის მხარეებთან და წევრ ქვეყნებთან, მათ შორის ლიბანთან, ეგვიპტესთან და ყატართან, რეგიონული დეესკალაციის მხარდასაჭერად. ”მე ხაზგასმით აღვნიშნე სერიოზული ესკალაციის მზარდი რისკის გადაჭრის აუცილებლობა, რომელიც მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის რეგიონულ სტაბილურობას,” - თქვა მან.
ისრაელში მიმდინარეობს შესაძლო თავდასხმისთვის მზადება: მინისტრებმა მიიღეს სატელიტური ტელეფონები. ეს არის ისრაელის წინააღმდეგ საპასუხო მოქმედების მზადების ნაწილი ქვეყნის საკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურის დაზიანების შემთხვევაში. სამთავრობო სამინისტროების ხელმძღვანელებს სთხოვეს უზრუნველყონ გენერატორების მარაგი და დიზელის საწვავის ავზები.
როგორც მჟკ წერდა, ისრაელის რაბინებმა მოუწოდეს ახალგაზრდა ულტრამართლმადიდებლებს უგულებელყოთ გამოძახებები.