ამსტერდამი: რადას სურს მიიღოს კანონი რელიგიური წმენდის შესახებ
საერთაშორისო სამართალდამცავი კომპანიის  Amsterdam & Partners LLP მეთაურმა, უმე-ს ამერიკელმა ადვოკატმა  რობერტ ამსტერდამმა 8371 კანონპროექტს, რომლის მიღებას აპირებს რადა, რელიგიური წმენდის შეფარული კანონი უწოდა. ამის შესახებ მან თავის Х -ში დაწერა.
მან აღნიშნა, რომ კანონპროექტი უმე-ს ფაქტიური აკრძალვის შესახებ  უმაღლესი რადის იურიდიული კომიტეტის მიერ მოწონებული არ იყო. უმე-ს ამერიკელი ადვოკატის აზრით, ვაშინგტონი სამართლიანად მხარს უჭერს უკრაინის ქმედებებს რუსეთის აგრესიისგან თავდაცვისთვის. მაგრამ, მისი აზრით, რაღაც მომენტში ზოგიერთმა ხელისუფლებასთან ახლოს მყოფმა აქტორმა აღმოაჩინა, რომ მათ შეუძლიათ მონაწილეობა  მიიღონ  დაუსჯელ არბიტრაჟში - ქონების მითვისებით, ოპონენტებზე თავდასხმით და მძევალთა გატაცებით.
ამსტერდამმა ხაზი გაუსვა, რომ 8371 კანონპროექტის მიღებას, აგრეთვე უმე-ს მორწმუნეთა დასაკავებლად და დასაპატიმრებლად ფალსიფიცირებული საბაბების შექმნას „აბსოლუტურად არანაირი კავშირი არ აქვს იმასთან, რომ უკრაინა დაცული იყოს  რუსული გავლენისგან. სინამდვილეში კი, ეს არის დღევანდელ დღეს საერთაშორისო სამართლის ყველაზე უხეში დარღვევა“.
„ეს პუტინისეული ხრიკები  ახლავე უნდა შეწყდეს, ხოლო დეპუტატები და  უუს-ს კორუმპირებული თანამშრომლები პასუხისგებაში უნდა გადაეცნენ“, - დაამატა სამართალდამცავმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, პოლიტიკოსმა იგორ მოსიიჩუკმა განაცხადა, რადის მეთაურის რუსლან სტეფანჩუკის განცხადებით, გენპროკურორის ოფისი ემზადება, რომ უმე-ს ამერიკელი სამართალდამცავის რობერტ ამსტერდამის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრან.