ზელენსკიმ ხელი მოაწერა კანონს სამხედრო სასაფლაოზე დაკრძალვის რიტუალების შესახებ
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა კანონს სამხედრო დაკრძალვის რიტუალების უზრუნველსაყოფად ომის ეროვნულ მემორიალურ სასაფლაოზე საპატიო დაკრძალვის დროს, იუწყება უკრაინის უმაღლესი რადას ვებგვერდი.
ცნობილია, რომ ამ კანონის წყალობით, დაღუპულ გმირებს წელს (პირველი ეტაპი) შესაბამისი ცერემონიით მემორიალურ სასაფლაოზე დაკრძალავენ.
კანონი ასევე ითვალისწინებს ომში დაღუპული პოლიციელების მემორიალურ სასაფლაოზე დაკრძალვის შესაძლებლობას.
გარდა ამისა, კანონის თანახმად, NVMK-ის ტერიტორიაზე შეიძლება შეიქმნას ე.წ.
სამხედრო დაკრძალვის რიტუალში მონაწილეობა მოიცავს, კერძოდ: მესაყვირეს, დრამერებს, ფეიერვერკის გუნდს, საფლავზე ეროვნული დროშის გაშლას და სხვა ღონისძიებებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, მინისტრთა კაბინეტმა ეროვნული სამხედრო სასაფლაოს საფლავის ქვების ორი ფორმა დაამტკიცა.