სასამართლომ გადაწყვიტა მიტროპოლიტ ფეოდოსის ელექტრონული სამაჯურის ტარება დააკისროს
8 აგვისტოს გაიმართა სასამართლო სხდომა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსის ერთ-ერთ საქმეზე აღკვეთის ღონისძიების შესარჩევად. ამის შესახებ ვებგვერდი vycherpno წერს.
ეპისკოპოსი კრებას ონლაინ რეჟიმში შეუერთდა.
პროკურორმა ეკატერინა კოსტენკომ მოითხოვა აღკვეთის ღონისძიების სახით 24-საათიანი შინაპატიმრობა. მან თქვა, რომ „არსებობს რისკი, მიტროპოლიტი მიიმალოს, მოწმეებზე ზემოქმედება მოახდინოს და ა.შ.’’
ამასთან, ბრალდებულის ადვოკატმა ვლადიმერ იუდინმა აღნიშნა, რომ მის კლიენტს არც ერთხელ არ დაურღვევია ის მოვალეობები, რაც მას სასამართლომ დააკისრა. „26 ივლისს მიტროპოლიტი ფეოდოსი საავადმყოფოდან გაწერეს. ტექნიკურად ის შეხვედრაზე ვერ მივიდა. პროკურორის მიერ ჩამოთვლილი ყველა რისკი უკვე არაერთხელ განიხილება“, - აღნიშნა დაცვის ადვოკატმა თამარა გრიდენკომ.
სასამართლომ გადაწყვიტა აღკვეთის ღონისძიების სახით შინაპატიმრობა ღამით 22:00-დან 06:00 საათამდე ელექტრონული მონიტორინგით შეეფარდა.
ეპისკოპოსი ახლა, ქალაქ ჩერკასის პრედნეპროვსკის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, იმყოფება სადღეღამისო შინაპატიმრობაში.
ამ საქმეზე შემდეგი სხდომა 2 სექტემბერს 14.10 საათზე გაიმართება.
როგორც მჟკ წერდა, 19 ივნისს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა ჩერკასში კიდევ ერთი ჩხრეკა ჩაატარეს სახლში, სადაც მიტროპოლიტი ფეოდოსი ცხოვრობს. როგორც ეპისკოპოსმა დაწერა თავის Telegram არხზე, მისი მეოთხე ჩხრეკის ფორმალური საფუძველი იყო სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც აღიძრა ჩერკასის რეგიონის ერთ-ერთი დევნილი თემისთვის ქადაგებისთვის, მაგრამ რეალური მიზეზი, მისი აზრით, გაცვლაზე უარის თქმაა. "ომის ტყვე მტერი". მოგვიანებით, უუს-მ მიტროპოლიტი ფეოდოსი მეხუთე მუხლში ცნო ეჭვმიტანილად.