ფეისბუქმა მსოფლიოში ყველაზე ცნობილი ათეისტის ექაუნთი ლგბტ-ს გამო წაშალა
ფეისბუქმა წაშალა ცნობილი ათეისტის და ბიოლოგის რიჩარდ დოკინსის ექაუნთი ინტერსექს მოკრივის იმან ხეიფის გამარჯვებაზე კომენტარის გაკეთბის გამო, რომ მამაკაცებს გენეტიკური უპირატესობის გამო ქალების წინააღმდეგ ბრძოლის უფლება არ უნდა მისცენ. ამის შესახებ მეცნიერმა თავის X-ში 2 აგვისტოს დაწერა.
ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ცნობილმა ბიოლოგმა თქვა, რომ ტრანსგენდერი მოკრივე იმან ხელიფი, რომელიც "ოლიმპიური ჩემპიონი" გახდა, მამაკაცია, რადგან მისი დნმ შეიცავს XY ქრომოსომებს.
ოლიმპიადის დროს იმან ხელიფმა გამანადგურებელი გამარჯვება მოიპოვა XX ქრომოსომის მფლობელებზე და ფინალში ოლიმპიური ოქრო აიღო. დოკინსის თქმით, ხეიფის მსგავს მოკრივეებს არ უნდა მიეცეთ უფლება ქალების წინააღმდეგ გამოვიდნენ მათი გენეტიკური უპირატესობის გამო.
დოკინსის თქმით, სწორედ ამ კომენტარის გამო წაშალა მეტამ მისი ექაუნთი. მეცნიერმა მომხდარს ცენზურის აქტი უწოდა და უთანხმოების „ცივილიზებული“ განხილვისკენ მოუწოდა.
თუმცა, გარკვეული პერიოდის შემდეგ, რიჩარდ დოკინსმა შეცვალა თავისი პუბლიკაცია X-ში უფრო ნეიტრალურით, რამაც მის გამომწერებში გაკვირვება გამოიწვია.
„ამ პოსტის თქვენი წინა ვერსია მოიცავდა ტექსტს, რომელიც, როგორც ჩანს, შეურაცხმყოფელი FB პოსტიდან იყო. რატომ შეცვალეთ?’’ – წერს ამერიკელი ბლოგერი დევიდ ფოსტერი.
11 აგვისტოდან დოკინსის ფეისბუქის გვერდი უკვე აღდგენილია. პოსტებს შორის არ არის პუბლიკაცია, სადაც განცხადება ხელიფთან არის დაკავშირებული.
როგორც მჟკ წერდა, მსოფლიო აღშფოთებული იყო პარიზის ოლიმპიადაზე ტრანსვესტიტების მიერ "საიდუმლო სერობის" პაროდიით.