დღესასწაულზე კიევში ჩამოვიდნენ ჩსმე და ანტიოქიის ეკლესიის წარმომადგენლები
რუსეთის გაქრისტიანების დღესასწაულზე კიევში ჩამოვიდნენ ანტიოქიის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოფიციალური დელეგაციები. ამაზე იუწყება უმე-ს საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების (სსუგ) საიტი.
ამგვარად, 2021 წლის 26 ივლისს უკრაინის დედაქალაქში ჩამოვიდა ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელი, პრაღის მთავარეპისკოპოსი მიხეილი. იერარქს აეროპორტში დახვდნენ კიევის მიტროპოლიის ვიკარი, ვასილკოვსკის ეპისკოპოსი ნიკოლაი და უმე-ს სსუგ-ს თანამშრომელი, დეკანოზი ნიკიტა კოზლოვი.
27 ივლისს ჩამოვიდა ანტიოქიის მართლმადიდებელი ეკლესიის დელეგაციაანტიოქიის ეკლესიის წმინდა სინოდის მდივნის, სელევკიის ეპისკოპოს ეფრემის მეთაურობით. დელეგაციას დახვდნენ კიევის მიტროპოლიის ვიკარი, გოსტომელის ეპისკოპოსი ტიხონი და უმე-ს სსუგ-ს თანამშრომელი,დეკანოზი ვიტალი გორზოვი.
ადრე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის გაქრისტიანების დღესასწაულზე კიევში ჩამოვიდა სერბეთის მართლმადიდებლი ეკლესიის დელეგაცია.
შეგახსენებთ, რომ 27 ივლისს ვლადიმერის გორაკზე კიევში ჩატარდება ლოცვა, რომელსაც უხელმძღვანელებს უმე-ს წინამძღვარი, რის შემდეგაც ჩატარდება ჯვრით მსვლელობა კიევ-პეჩერის ლავრაში. მჟკ-ს მიყავს დიდი ჯვაროსნული მსვლელობის პირდაპირი ონლაინ-ტრანსლაცია.