წინამძღოლი: რუსეთის გაქრისტიანების დღე - ჩვენი ხალხის სულიერი დაბადებაა
წმინდა თავად ვლადიმერის ხსენების დღეს და რუსეთის გაქრისტიანების 1033 წლისთავის დღესასწაულზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა, კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ განმარტა, რატომ უწოდებენ ამ  დღეს აგრეთვე ჩვენი ხალხის სულიერ დაბადების დღეს. კიევში, ვლადიმერსკის გორკაზე  პარაკლისის დაწყების წინ წინამძღოლის კომენტარს პირდაპირ ეთერში ტრანსლირებდა ტელეარხი «Наш».
„წმინდა ვლადიმერი მთელი ძველი რუსეთის თავადი იყო, რომლის დედაქალაქი ქალაქი კიევი იყო,  წმინდა თავადმა ვლადიმერმა გაათბო, შეიგრძნო სიტყვა სახარებისეული სიხარულისა, რომელიც ჩვენს მიწაზე წმინდა მოციქულმა ანდრია პირველწოდებულმა მოიტანა, - უთხრა წინამძღოლმა ჟურნალისტებს, - წმინდა თავად ვლადიმერის დროს ამ მარცვალმა ყველაზე დიდი მოსავალი მოიწია, ამიტომაც ჩვენ ამ დღეს ვუწოდებთ ჩვენი ხალხის დაბადების დღეს, ჩვენი ხალხის სულიერ დაბადების დღეს“.
უნეტარესმა  ონოფრემ განმარტა, რომ „ხალხმა შეიმეცნა ღმერთი, რომელიც სიყვარული არს, რომელიც ჩამოვიდა მიწაზე და ადამიანს სამოთხის კარი გაუღო“.
„და ჩვენი ხალხი გახდა დიადი, კეთილშობილი, ლამაზი. თავისმოყვარე ხალხი გახდა ღვთივმოყვარე, მან იცის თავისი შემოქმედი, დიადი ღმერთი, სამყაროს შემქმნელი. და ჩვენ დღეს გვიხარია, რომ წმინდა თავადმა ვლადიმერმა ჰქმნა ასეთი წმინდა და დიდი საქმე, ჩვენ ვეთაყვანებით მის ხსოვნას“, - თქვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა და ისურვა, რომ წმინდა თავად ვლადიმერის ლოცვით ღმერთმა დალოცოს ყველა.
შეგახსენებთ, 27 ივლისს ვლადიმერსკის გორკაზე კიევში ჩატარდება პარაკლისი, რომელსაც ჩაატარებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლი, ამის შემდეგ გაიმართება ლიტანიობა კიევო-პეჩერის ლავრაში. მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი აწარმოებს დიდი ლიტანიობის - 2021 ონლაინ-ტრანსლიაციას.