უმე წინამძღვარი შეხვდა ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლებს
2021 წლის 27 ივლისს კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების ტაძარში გამართული საღამოს ღვთისმსახურების შემდეგ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მიიღო ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების დელეგაციები, რომლებიც ჩამოვიდნენ რუსეთის გაქრისტიანების 1033-წლისთავისადმი მიძღვნილ დღესასწაულზე, იუწყება უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
აღსანიშნავია, რომ  კიევში დღესასწაულთან დაკავშირებით ჩამოვიდნენ ანტიოქიის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის  წარმომადგენლები სელევკიის ეპისკოპოს ეფრემის მეთაურობით, სერბეთის ეკლესიის პატრიარქ პორფირის ვიკარები, რემესიანის ეპისკოპოსი სტეფანი და ტოპლიჩის ეპისკოპოსი იეროფეი. ასევე დღესასწაულზე   უკრაინის დედაქალაქში ჩამოვიდა ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელი პრაღის არქიეპისკოპოსი მიხაილი. სტუმრებმა მოულოცეს უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრის რუსეთის გაქრისტიანების 1033-წლისთავი და გადასცეს მილოცვები თავისი ეკლესიების წინამძღვრებისგან.
შეხვედრაზე მონაწილეობა მიიღეს ბორისპოლისა და ბროვარის უმე-ს საქმეთა მმართველმა,  მიტროპოლიტმა ანტონმა, საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების თავჯდომარის მოადგილემ, დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა, ასევე ეპისკოპოსებმა და მღვდლებმა უკრაინის მხრიდან, რომლებიც თან ახლდნენ  დელეგაციებს საზღვარგარეთიდან .
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს  წინამძღვარმა უხელმძღვანელა ღამისთევას რუსეთის გაქრისტიანების დღესასწაულის წინადღეს.