ეპიფანემ „უპირობოდ“ მოუწოდა უმე-ის წინამძღვარს დიალოგისკენ გაერთიანებაზე
15 აგვისტოს მეუ-ს ვებსაიტმა გამოაქვეყნა ეპიფანე დუმენკოს მიმართვა მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრესადმი, რომელიც გაერთიანების შესახებ დიალოგისკენ მოუწოდებდა.
დუმენკო წერს, რომ მას სურდა „უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სახელით განეახლებინა მოწოდება თქვენდამი, მეუფე, იერარქების, სასულიერო პირებისა და მორწმუნეებისადმი, რომლებიც აღიარებენ თქვენს წინამძღვრობას: უკრაინაში მართლმადიდებლური ქრისტიანული რწმენის სიკეთისა და განმტკიცებისთვის, ქრისტეს ეკლესიის გულისთვის, ჭეშმარიტების დასაცავად მისი დამახინჯების მცდელობებისგან - დაუყოვნებლივ დაიწყეთ დიალოგი.
მისი თქმით, უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესია დიდი ხნის განმავლობაში განიცდიდა განხეთქილებას, ძირითადად „გარეგანი და საერო“ მიზეზების გამო. და მხოლოდ პატრიარქმა ბართლომემ შეძლო ამ მდგომარეობის შეცვლა 2018 წელს.
ეპიფანემ ისაუბრა კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მიერ მეუ-ს შექმნის ყველა დამსახურებაზე და მოსკოვის პატრიარქს უწოდა დამნაშავე იმაში, რომ „ზოგიერთ მართლმადიდებელს ჯერ კიდევ არ გაუგია მათ მიმართ მიმართული ერთიანობის მოწოდება და არ შეასრულა ეს მოვალეობა - ვიყოთ ერთიანი“.
მისი თქმით, ხე ნაყოფით იცნობა და ერთადერთი ბოროტება, რომელსაც მართლმადიდებლები უნდა მოერიდონ, არის „რუსული სამყაროს ნაყოფი“.
„ვისაც ნამდვილად სურს მართლმადიდებლობის სიწმინდის შენარჩუნება და ეკლესიის სიკეთეზე ზრუნავს, ცხადი უნდა იყოს, რომ ამ ბოროტებას თავი უნდა დააღწიოს და ამ სიბნელესთან საერთო არ ჰქონდეს“, - ამბობს სტრუქტურის ხელმძღვანელი. რომელიც რამდენიმე წელია უხეში ძალის გამოყენებით იტაცებს უმე-ის ეკლესიებს.
მან ასევე მოუწოდა უმე-ის იერარქიას დაიწყოს დიალოგი ერთიანობის შესახებ ყოველგვარი წინაპირობის გარეშე.
„...ჩვენ ისევ და ისევ მოგმართავთ, ვლადიკა, და ყველა ჩვენს მართლმადიდებელ ძმებსა და დებს, მაგრამ პირველ რიგში - ეპისკოპოსებს და მღვდლებს, რადგან მათ დიდი პასუხისმგებლობა ეკისრებათ, როგორც ამას მოწმობს წმინდა წერილი - მოწოდებით. ყოველგვარი წინაპირობის გარეშე დაიწყოს დიალოგი ერთიანობის შესახებ“, - განაცხადა მან.
ეპიფანემ გაიხსენა რიგი პირობები, რომლებიც ადრე იქნა მიღებული ფეოფანიაში უმე-ის საბჭოზე, ეკლესიების ძალით აღების, სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების ცემის შეჩერების მოთხოვნის გარეშე და რამდენჯერმე დაჟინებით მოითხოვდა, რომ დიალოგი უნდა დაიწყოს „წინასწარი პირობების გარეშე. ”
„ამიტომ, არასოდეს მიატოვოთ ღმერთის იმედი, ღვთისმშობლისა და ყველა წმინდანის მფარველობა საეკლესიო განხეთქილების დაძლევის საქმეში, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი ადრე მრავალჯერ მოგმართეთ თქვენ და მათ, ვინც თქვენთან ერთად არის. დიალოგი, უპასუხოდ დარჩა - ისევ „მოგმართავთ თქვენ, მეუფევ, და ყველას, ვინც ახლა შთქვენთან არის და გთხოვთ, არ დატოვოთ ეს მიმართვა, ეს თქვენდამი გაწვდილი ხელი კონსტრუქციული პასუხის გარეშე“, - დაასკვნა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წელს ეპიფანე დუმენკომ თქვა, რომ აზრი არ აქვს უმე-თან გაერთიანებას, რადგან „უკვე არის საკუთარი, ჭეშმარიტად უკრაინული და ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელიც კანონიკურია და აღიარებულია მსოფლიო საპატრიარქოსა და სხვა ეკლესიების მიერ“.
13 აგვისტოს, უკრაინის ოფიციალური დელეგაციის შეხვედრაზე კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოსთან, მეუ-ს ხელმძღვანელმა დაარწმუნა იგი, რომ ის მუდმივად იწვევდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლებს გაერთიანებისთვის.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ პრეზიდენტის აპარატი უკმაყოფილო იყო დუმენკოსა და ზორიას პოზიციით უმე-თან დაკავშირებით.
შეგახსენებთ იმასაც, რომ ადრე პოლიციამ, რომელიც ეხმარებოდა მეუ-ს აქტივისტებს ბელა ცერკვაში, უმე-ის ფერისცვალების ტაძრის აღებაში, ისევე როგორც თავად აქტივისტებმა, მრევლის წინააღმდეგ ცრემლსადენი გაზი გამოიყენეს. ხოლო 2023 წლის 28 მარტში უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის საკათედრო ტაძრის აღებისას, ეპარქიის მდივანი დეკანოზი ვასილი რომანიუკი, უგონო მდგომარეობაში, საავადმყოფოში გადაიყვანეს.