მიტროპოლიტმა როსტისლავმა უმე-ს მიულოცა თავადი ვლადიმირის ხსენების დღე
2021 წლის 28 ივლისს ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა როსტისლავმა უმე-ს მიულოცა წმინდა კეთილმორწმუნე მთავრის ვლადიმირის ხსენებისა და კიევის რუსეთის მართლმადიდებლობის დღე, გვატყობინებს უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
მიტროპოლიტ როსტისლავის სახელით მისალმება საღვთო ლიტურგიის შემდეგ, რომელიც შედგა კიევ-პეჩორის ლავრაში ღვთისმშობლის მიძინების სახელობის ტაძრის წინ მოედანზე, წაკითხულ იქნა პრაღის მიტროპოლიტ მიხეილის მიერ.
„ლოცვით გილოცავთ წმინდა მოციქულთასწორის მთავარ ვლადიმირის ხსენების დღეს - კიევის რუსეთის მართლმადიდებლობის დღეს!“ - დაწერა ჩმდსმე-ს წინამძღოლმ.ა
მისი სიტყვებით, „არჩევანმა, რომელიც წმინდა მთავარმა გააკეთა, დნეპრის ემბაზის წყლის მეშვეობით მისთვის უფლის მიერ ჩაბარებული ხალხი ისტორიული განვითარების ახალ ეტაპზე გაიყვანა“.
„ამან საშუალება მისცა აღმოსავლეთის სლავ ტომებს ყოფილიყვნენ წმინდა მოციქულთასწორების კირილისა და მეთოდის ღვაწლის თანამოზიარე, მოეპოვებინათ დამწერლობა და ეცნოთ უფლის სიტყვები, ესმინათ და შეესწავლათ სახარება“, - ხაზი გაუსვა მან.
„განსაკუთრებული ლოცვითი მადლობა ჩვენს უფალს, ქრისტეს ამ დღეს და ვლოცულობთ ყველა ჩვენს ძმაზე!“, - შეაჯამა მიტროპოლიტმა როსტისლავმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ 2021 წლის 28 ივლისს ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის წევრი, პრაღის მიტროპოლიტი მიხეილი აცხადებდა, რომ იმ განცდებში, რომელიც უმე-ს ხვდა წილად, იწრთობა ჭეშმარიტი ქრისტიანების რწმენა.