პოლიტოლოგი: მთავარი ამოცანაა, რომ უმე-ის წარმომადგენლების 80% გადავიდეს მეუ-ში
უკრაინის ამომრჩეველთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, პოლიტოლოგმა ალექსეი კოშელმა განაცხადა, რომ ხელისუფლებამ დაკარგა დრო, რომ არ მიიღო საკანონმდებლო ინიციატივები უმე-ის აკრძალვის შესახებ და ახლა მთავარი ამოცანაა ეკლესიის საერო და სასულიერო პირების 80% გადავიდეს მეუ-ში. ამის შესახებ მან ტელეკომპანია Espreso-ს ეთერში განაცხადა.
მას მიაჩნია, რომ ასეთი ანტიეკლესიური კანონები (მაგალითად, მთავრობის კანონპროექტი ეროვნული უშიშროების და თავდაცვის საბჭოს 2023 წლის გადაწყვეტილების შესაბამისად) რამდენიმე კვირაში უნდა იქნას მიღებული, მაშინ მეუ-ში გადასვლის პროცესი უმტკივნეულო იქნება.
”მაგრამ, სამწუხაროდ, ჩვენ დავკარგეთ ძვირფასი დრო, დავკარგეთ წელიწადნახევარი და ამ წელიწადნახევარში, ფაქტობრივად, დარწმუნებული ვარ, რომ უმე-მს-ის სამრევლოების დიდი რაოდენობა უმტკივნეუდ და უპრობლემოდ შეიძლებოდა გამხდარიყო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილი, პროცესი უკვე შეიძლებოდა წასულიყო და მიახლოებოდა დასრულებას. იმიტომ, რომ იყო ემოციური აღმავლობა, ხალხი ატარებდა შეხვედრებს, ხალხმა ხმა მისცა, ხალხს სურდა გადასვლა, მაგრამ ამის სამართლებრივი საფუძველი არ არსებობდა. ხელისუფლებამ ძვირფასი წელიწადნახევარი დაკარგა. ჩვენი მთავარი ამოცანაა, რომ უკრაინის პარლამენტის წარმომადგენელთა 80% მაინც გადავიდეს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში( მეუ), ეს შეიძლება, სხვათა შორის, იყოს ძალიან უმტკივნეულო პროცესი, მაგრამ ვშიშობ, რომ ეს ან ხელოვნურად კვლავ შენელდება და პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს წლების განმავლობაში და ათწლეულების განმავლობაშიც კი, ან ისინი გააფუჭებენ ყველაფერს, ”- თქვა კოშელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მოუწოდა უმაღლეს რადას, რომელიც სამი კვირაა არ შეკრებილა, შეიკრიბოს და გადაწყვიტოს „სულიერი დამოუკიდებლობის“ საკითხი.
ტრამპი: აშშ-მა 12 მილიონი დოლარი დახარჯა მოზამბიკელი მამაკაცების წინადაცვეთაზე
აშშ-ს პრეზიდენტმა თქვა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაციამ ასობით მილიონი დოლარი დახარჯა გაუგებარ "ეშმაკობაში".