ამერიკულმა მედიამ გამოაქვეყნა სტატია ხელისუფლების მიერ უმე-ის დევნის შესახებ
გამოცემამ The American Conservative გამოაქვეყნა დამოუკიდებელი ჟურნალისტის ფლავიუს მიჰაესის სტატია სათაურით "უკრაინის ორი ომი" უკრაინის ხელისუფლების მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნის შესახებ.
ჟურნალისტი აღნიშნავს, რომ სტატიის სათაურში მოხსენიებული „მეორე ომი“ უკრაინის რელიგიურ თემებში მიმდინარეობს. ის ამბობს, რომ მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა ზელენსკიმ ცხადყო, რომ უმე არ შეიძლება იყოს სულიერი სახლი უკრაინელი პატრიოტისთვის, დაიწყო გამოძიება, რომლის დროსაც ავტორმა ჩაწერა ინტერვიუები რელიგიურ ლიდერებთან, სამოქალაქო აქტივისტებთან, ხელისუფლების წარმომადგენლებთან, პარლამენტარებთან და ჟურნალისტებთან, ჯარისკაცებთან და რიგით უკრაინელ მორწმუნეებთან.
ფლავიუს მიხაესი მასალაში დეტალურად აღწერს კორიტნაში, მილიევში, ზადუბროვკაში, მალი კუჩუროვში, ტოვტრახში, გვარდეისკოეში და სხვა სოფლებში ეკლესიების ჩამორთმევის აშკარა შემთხვევებს, სადაც მეუ-ს მხარდამჭერები, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, პოლიციის თანხლებით, აძევებდნენ უმე-ის მრევლს თავიანთი ეკლესიებიდან, ასახიჩრებდნენ მორწმუნეებს და ეკლესიების გარეშე დარჩენილი პირები იძულებული იყვნენ ელოცათ კარვებში და კერძო სახლებში, ხოლო ეკლესია ხშირად ცარიელი რჩებოდა ჩამორთმევის შემდეგ.
ჟურნალისტი წერდა არასრულყოფილ და მიკერძოებულ სასამართლო სისტემაზე რელიგიურ ორგანიზაციებთან და ცენტრალურ ხელისუფლებასთან არსებულ პრობლემებზე.
მან დააფიქსირა მორწმუნეების იძულებითი მობილიზაციის შემთხვევები ეკლესიებში მსახურებისთვის, მტრული მედიის რიტორიკა და გაეროს შეშფოთება ამის თაობაზე.
ამავდროულად, ფლავიუს მიხაესმა აღნიშნა უმე-ის მრევლის პატრიოტული სულისკვეთება, რომლებიც ეხმარებიან ფრონტის ხაზზე მყოფ ჯარისკაცებს ყველაფერში და ამისთვის მიიღეს ჯილდოები სამხედრო პერსონალისგან მათი მხარდაჭერისთვის.