ხელისუფლება რელიგიურ ორგანიზაციებს 9 თვეს აძლევს რმე-თან კავშირის გასაწყვეტად
რადას სპიკერმა რუსლან სტეფანჩუკმა 17 აგვისტოს ტელეკომპანია «Мы-Украина» მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში უმაღლესი რადა განიხილავს N8371 კანონპროექტს უმე-ის ფაქტობრივი აკრძალვის შესახებ და გააზიარა გათვლები, თუ რამდენი ხანი დასჭირდება მის ძალაში შესვლას.
რელიგიურ ორგანიზაციებს ექნებათ გარკვეული პერიოდი, როცა შეეძლებათ განახორციელონ მთელი რიგი მოქმედებები, რაც მიუთითებს იმაზე, რომ მათ აღარ აქვთ კუთვნილება ან კავშირი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან.
„ჩვენ გამოვთვალეთ, რომ კანონის ამოქმედებას დაახლოებით ერთი თვე დასჭირდება, მინისტრთა კაბინეტს მარეგულირებელი ბაზის შემუშავებისთვის 3 თვე დასჭირდება და შემდეგ განხორციელების მთელი სერია. ანუ 9 თვის შემდეგ ორგანიზაციები, რომლებზეც გავრცელდება კანონი, შესაძლოა სასამართლოში იქნან დაბარებული საქმიანობის შესაწყვეტად“, - განაცხადა სტეფანჩუკმა.
როგორც მჟკ წერს, პარლამენტის თავმჯდომარემ განაცხადა, რომ „ის რელიგიური ორგანიზაციები, რომლებიც არსებობენ უკრაინაში და რომლებთან დაკავშირებითაც არის ეჭვი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან რაიმე კუთვნილების ან თანამშრომლობის შესახებ, შესაბამის შემოწმებას გაივლიან“.
ადრე, ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭომ მხარი დაუჭირა ზელენსკის საკანონმდებლო ინიციატივას უმე-ის წინააღმდეგ.